Do Domu Ojca odszedł dziś Papież Franciszek. W swojej posłudze duszpasterskiej kierował się pokorą i skromnością. Za papieską dewizę obrał słowa swojego zawołania biskupiego: 'Miserando atque eligendo' ('Spojrzał z miłosierdziem i wybrał'). Był wielkim apostołem Miłosierdzia, w którym upatrywał odpowiedzi na wyzwania współczesnego świata
– napisał w poniedziałek na platformie X prezydent Andrzej Duda.
Do Domu Ojca odszedł dziś Papież Franciszek. W swojej posłudze duszpasterskiej kierował się pokorą i skromnością.
— Andrzej Duda (@AndrzejDuda) April 21, 2025
Za papieską dewizę obrał słowa swojego zawołania biskupiego: „Miserando atque eligendo” („Spojrzał z miłosierdziem i wybrał”).
Był wielkim apostołem Miłosierdzia, w…
Papież Franciszek zmarł w poniedziałek o godz. 7.35 rano. Informację tę ogłosił kardynał Kevin Farrell w komunikacie podanym przez watykańskie biuro prasowe. Papież miał 88 lat. Zmarł w czasie rekonwalescencji po ciężkim zapaleniu płuc, dzień po tym, gdy przybył na błogosławieństwo Urbi et Orbi, by pozdrowić wiernych.
"Razem z Żoną łączymy się w modlitwie z wiernymi całego Kościoła Katolickiego. Świeć, Panie, nad Jego duszą!" – napisał także prezydent w swoim wpisie.
Na stronie internetowej Kancelarii Prezydenta wspomniano o spotkaniu papieża Franciszka z prezydentem Dudą i pierwszą damą Agatą Kornhauser–Dudą, które odbyło się w lipcu 2016 r. przy okazji Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.
Dodano, że w listopadzie 2018 r., z okazji obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, papież "wystosował do Polaków specjalny list". "Wraz z Kościołem w Polsce i wszystkimi Polakami dziękuję Bogu za to, że wspierał swoją łaską i mocą kolejne pokolenia i sprawił, że przed stu laty spełniła się ich nadzieja na wolność i nie utracili jej, mimo kolejnych, bolesnych doświadczeń dziejowych, związanych z II wojną światową, nazistowską okupacją i komunistycznym reżimem. Podejmując modlitwę św. Jana Pawła II, szczególnego świadka tego stulecia, proszę Boga o łaskę wiary, nadziei i miłości dla wszystkich Polaków, aby w jedności i pokoju dobrze korzystali z tak cennego daru wolności" - napisał Ojciec Święty, cytowany przez KPRP.