- A
- A
- A
"Jacyś złośliwi bogowie zakpili z nas okrutnie. Korespondencja 1955-1996”
Na tegoroczne Targi Książki, Radio Kraków przygotowało niezwykłe wydawnictwo – płytę z dokumentalnym słuchowiskiem na podstawie tomu listów Wisławy Szymborskiej i Zbigniewa Herberta – „Jacyś złośliwi bogowie zakpili z nas okrutnie. Korespondencja 1955-1996”. Od dzisiaj można ją kupić na radiowym stoisku A3 w Hali Dunaj!Radiowy spektakl oparty został na jednej z najważniejszych premier książkowych „Roku Zbigniewa Herbarta” – książce wydawnictwa a5 „Jacyś złośliwi bogowie zakpili z nas okrutnie. Korespondencja 1955-1996” Wisława Szymborska, Zbigniew Herbert. Książka przedstawia zapisaną w korespondencji niezwykłą historię przyjaźni Wisławy Szymborskiej i Zbigniewa Herberta.
Premiera słuchowiska, zrealizowanego na zwieńczenie projektu „Rok Zbigniewa Herberta w Radiu Kraków”, miała miejsce w grudniu 2018 r. w Studiu im. Romany Bobrowskiej (premiera z udziałem publiczności). Radiowy spektakl był montażem z listów i fragmentów wierszy dwojga wielkich poetów, które zilustrowane zostały popularnymi piosenkami z lat 1955-1996. Słuchowisko przygotowała (autorska adaptacja) i wyreżyserował Dorota Segda, rektor Akademii Sztuk Teatralnych. Do współtworzenia radiowego spektaklu zaprosiła znakomitych twórców i aktorów. W słuchowisku postaciom Szymborskiej (Dorota Segda) i Herberta (Jacek Romanowski) towarzyszył współczesny poeta i wykładowca akademicki - postać zainspirowana osobowością wybitnego uczonego prof. Jana Błońskiego (Bronisław Maj). Specjalny utwór zaprezentowany w finale słuchowiska przez Zbigniewa Paletę, skomponował kompozytor i reżyser teatralny Stanisław Radwan.
Słuchowisko zostało bardzo dobrze przyjęte zarówno przez słuchaczy, jak i krytyków oraz środowiska branżowe związane z radiowym teatrem – na 19. Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "„DWA TEATRY" w Sopocie zostało uhonorowane prestiżową Nagrodą im. Ireny i Tadeusza Byrskich.
Zobacz też: Sukces Radia Kraków na Festiwalu „DWA TEATRY – SOPOT 2019"
Premiera płytowa tego znakomitego artystycznie projektu słuchowiskowego będzie miała miejsce podczas 23. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie. Po sukcesie radiowej adaptacji, po korespondencję poetów sięgają także twórcy teatralni - w czerwcu roku 2020 Narodowy Stary Teatr zapowiedział premierę spektaklu na motywach korespondencji Wisławy Szymborskiej i Zbigniewa Herberta zatytułowanego „Kochana Wisełko, najdroższy Zbyszku” w reż. Mikołaja Grabowskiego i z udziałem Jacka Romanowskiego.
W sobotę (26 października) od godz. 11.00 zapraszamy na stoisko Radia Kraków (hala Dunaj, stoisko A3) na spotkanie z Dorotą Segdą. Poprowadzi je Justyna Nowicka. Tych, którzy w tym czasie nie mogą być na Targach zachęcamy do słuchania transmisji na naszej antenie.
Szczególne podziękowania dla osób i instytucji, które wsparły wydanie płyty: Pani Katarzyny Herbert, Pani Beaty Lechnio, Pana Rafała Żebrowskiego, a także Fundacji Wisławy Szymborskiej i Wydawnictwa a5
Partnerem wydania płyty jest:
Komentarze (0)
Najnowsze
-
18:35
Czy jesteśmy niebinarni jak motyle?
-
17:42
Piłkarski weekend czas zacząć, Kotwica - Bruk-Bet. TRANSMISJA I RELACJA LIVE
-
17:17
Piędzik przedzimek – motyl, który zwiastuje zimę
-
16:51
Odwaga, humor i proza życia. Dlaczego warto zobaczyć "Matki pingwinów"?
-
16:28
Nowa Huta. Nie chcieli apartamentowca, to będą go mieli. I na dodatek wytną im drzewa
-
15:39
ANAKLASIS na fali | Krzysztof Herdzin - IMPRESSIONS ON PADEREWSKI
-
15:36
Film „Zła nie ma” Hamaguchiego – czy człowiek jest jak jeleń?
-
15:21
Nowi inwestorzy i miejsca pracy – dla nawet 200 osób
-
15:16
Pomysł na krótsze kolejki w sądach? Więcej kompetencji dla notariuszy
-
14:53
Tarnów gotowy do akcji "Zima", na którą nie ma pieniędzy
-
14:52
Za długi tramwaj, za krótki peron. Wiemy już, co było powodem skrócenia przystanku
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze