"To barbarzyństwo, z którym spotykamy się za naszą wschodnią granicą musi się spotkać ze zdecydowanym odporem całego wolnego świata" - podkreślał premier.
"Dzisiaj Ukraina walczy nie tylko za swoją własną niepodległość, dzisiaj Ukraina walczy nie tylko o swoją własną wolność, dzisiaj Ukraina walczy w imieniu całej Europy o wolność całej Europy" - mówił.
Przypomniał, że dobrze widać zagrożenie rosyjskie z naszej perspektywy, ale nie było ono widoczne do niedawna z Europy.
"Dziś Europa mówi coraz bardziej po polsku, rozumie te zagrożenia coraz lepiej, kończy z naiwnym spojrzeniem na Rosję, które doprowadziło do swego rodzaju przyzwolenia na akty agresji" - przekonywał premier.
Dziś jest konieczność wypracowania "najdalej idących sankcji wobec Federacji Rosyjskiej". "Tylko one są w stanie powtrzymać kolejne akty agresji" - mówił.
Premier: dzisiejszy poranek zmienił wszystkoDzisiaj jest absolutnie szczególny moment w naszej historii, bo ten dzisiejszy poranek zmienił wszystko – powiedział w czwartek Sejmie premier Mateusz Morawiecki.
"Dzisiaj jest absolutnie szczególny moment w naszej historii, bo ten dzisiejszy poranek zmienił wszystko" - mówił w sejmowym wystąpieniu szef rządu. "Spowodował, że te demony, o których już zapominaliśmy – demony II wojny światowej, wojny - na powrót odżyły" - podkreślił premier nawiązując do ataku Rosji na Ukrainę.
"Napaść, agresja stały się faktem. Ludzie giną tuż za naszą wschodnią granicą" – zaznaczył Morawiecki. Podkreślił ponadto, że "nasza postawa musi być zdecydowana".
"Polska jest częścią najpotężniejszego sojuszu militarnego na świecie, Polska jest częścią NATO i jednocześnie jest tym państwem członkowskim, który uświadamia ryzyka związane z tą sytuacją" - powiedział premier. Jak zaznaczył, "dzisiaj te ryzyka są w pełni zrozumiałe i we właściwie sposób oceniane przez naszych wszystkich partnerów w NATO".
Premier: Polska jest dziś krajem bezpiecznymPolska jest dzisiaj krajem bezpiecznym. Nasze służby i wojsko są w stanie podwyższonej gotowości - powiedział w czwartek w Sejmie premier Mateusz Morawiecki. Zaapelował też do posłów o szybkie procedowanie projektu ustawy o obronie ojczyzny.
Szef polskiego rządu podczas wystąpienia w Sejmie zapewnił, że "Polska jest dzisiaj krajem bezpiecznym". "Nasze służby mundurowe i wojsko zostały podniesione w stan podwyższonej gotowości. Nasze wszystkie działania, które podejmowaliśmy od dłuższego czasu służyły wzmocnieniu obronności" - powiedział premier.
Podkreślił przy tym, że w najbliższym czasie pod obrady Sejmu trafi projekt ustawy o obronie ojczyzny. Zaapelował do polityków, o szybkie procedowanie tej ustawy. Jego zdaniem zmiany te umocnią nasze bezpieczeństwo.
Premier powiedział, że nie jest zaskoczony, tym co dzisiaj dzieje się na Ukrainie, i zauważył przy tym, że przestrzegał przed tym liderów europejskich. "Władimir Putin wybrał drogę terroru, chce złamać Europę terrorem. Od naszej zdecydowanej odpowiedzi zależeć będzie również to, czy będziemy w stanie przywrócić integralność terytorialną Ukrainy".
Premier: działamy w dwóch kierunkach - nałożenia mocnych sankcji na Rosję i wzmocnienia wschodniej części NATONasze działania, działania Europy, wolnego świata idą w dwóch kierunkach - nałożenia mocnych sankcji na Rosję i wzmocnienia wschodniej części NATO, wschodniej części UE - powiedział w czwartek w Sejmie premier Mateusz Morawiecki.
Premier podkreślał, że "nasze działania, działania Europy, wolnego świata idą w dwóch kierunkach".
"Po pierwsze, wdrożenie możliwie mocnego, zdecydowanego pakietu sankcji nałożonych na Federację Rosyjską. Takiego pakietu, który będzie w skuteczny sposób odstraszał od kolejnych działań i da nadzieję na przywrócenie pełnej integralności terytorialnej Ukrainy i jej niepodległość" - wskazał szef rządu.
Przekazał, że "drugi kierunek działań, ten nad którym wspólnie musimy pracować, to kierunek wzmocnienia wschodniej części NATO, wschodniej części Unii Europejskiej". "Tutaj także jesteśmy w zaawansowanych rozmowach" - zaznaczył.
Poinformował, że prezydent Andrzej Duda i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak są w stałym kontakcie z odpowiednikami w NATO, w szczególności w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i z innymi krajami sojuszniczymi.
"Po to, aby w najkrótszym możliwym czasie wschodnia flanka NATO była jeszcze bardziej wzmocniona. Trzeba przypomnieć, że już dziś jest tutaj ponad 6 tys. żołnierzy Paktu Północnoatlantyckiego, którzy wspierają naszych żołnierzy i w porównaniu do stanu sprzed kilku lat jest to znaczące wzmocnienie naszej obronności, znaczące wzmocnienie wschodniej flanki" - podkreślił Morawiecki.
Premier: musimy doprowadzić do zdecydowanych działań, które powstrzymają barbarzyński atak PutinaRozmawiałem dziś z przewodniczącą KE i przewodniczącym Rady Europejskiej, jest pełne zrozumienie, że musimy doprowadzić do zdecydowanych działań - bo tylko one powstrzymają barbarzyńskie działania Kremla, barbarzyński atak Putina - powiedział w czwartek w Sejmie premier Mateusz Morawiecki.
Premier Morawiecki powiedział w swoim wystąpieniu w Sejmie, że czwartkowa rozmowa z przewodniczącą KE Ursulą von der Leyen i przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem - "o sankcjach, o umocnieniu obronności wschodniej części UE, a więc też wschodniej części NATO - przebiegała bardzo dobrze, bardzo pozytywnie".
"Jest pełne zrozumienie. Po tych ostatnich paru dniach, (...) po tamtym pakiecie sankcji, bardzo łagodnym, dziś jest zrozumienie, że musimy doprowadzić do działań zdecydowanych - bo tylko takie działania powstrzymają barbarzyńskie działania Kremla, barbarzyński atak Kremla" - podkreślił Morawiecki.
Jeszcze w czwartek KE przedstawi europejskim przywódcom do zatwierdzenia ogromny pakiet sankcji przeciwko Rosji. Będzie dotyczył strategicznych sektorów rosyjskiej gospodarki, poprzez zablokowanie im dostępu do technologii i rynków - oświadczyła szefowa KE. "Zamrozimy rosyjskie aktywa w Unii Europejskiej, zatrzymamy dostęp rosyjskich banków do europejskich rynków finansowych" - powiedziała.
W czwartek wieczorem w Brukseli rozpoczyna się nadzwyczajny szczyt UE zwołany w związku z sytuacją na Ukrainie.
Premier do Ukraińców: nie zostawimy was w potrzebie; będziemy kontynuować pomoc humanitarnąDrodzy sąsiedzi z Ukrainy nie zostawimy was w potrzebie. Jesteśmy razem z wami. Będziemy kontynuować pomoc humanitarną, przyjmować uchodźców - powiedział w Sejmie premier Mateusz Morawiecki.
"Drodzy nasi sąsiedzi z Wschodu - ci, którzy już znaleźli tu pierwszy swój dom i ci, którzy macie tutaj swój drugi dom oraz ci, z was którzy prawdopodobnie do Polski przybędą. Nie zostawimy was w potrzebie. Jesteśmy razem z wami" - podkreślił w czwartek podczas wystąpienia w Sejmie szef polskiego rządu.
Premier zwrócił uwagę, że "Polska, jako jeden z pierwszych krajów podjęła działania na rzecz wsparcia Ukrainy w obszarze działań humanitarnych i różnego rodzaju pomocy o takim charakterze". "Tę pomoc będziemy kontynuować" - zapewnił.
"Będziemy pomagać przyjmować tutaj uchodźców; opatrywać rannych, jeśli będzie taka potrzeba - oby ona nie wystąpiła, ale musimy przygotowywać się na bardzo trudne, czarne scenariusze" - zaznaczył Morawiecki.
Dodał, że Polaka jest w stałym kontakcie z naszymi sojusznikami z NATO i sojusznikami z Unii Europejskiej.