Edytuj
share
153 nowe zakażenia koronawirusem, zmarło 12 kolejnych osób, łącznie 7202 przypadki i 263 zgony. 14.04.2020. RELACJA
Ponad 119 tysięcy ofiar śmiertelnych i niemal dwa miliony zakażonych - to najnowsze dane o koronawirusie na świecie. Wyleczyć udało się do tej pory 443 tysiące osób.
Fot. PAP/Grzegorz Momot
10.30 - Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek o 117 nowych potwierdzonych zakażeniach koronawirusem, ich łączna liczna wynosi obecnie 7049. Resort przekazał, że zmarło kolejna sześć osób, w sumie 251.
Ministerstwo podało, że nowe potwierdzone wynikami badań laboratoryjnych przypadki dotyczą województw: wielkopolskiego (28), śląskiego (23), małopolskiego (16), opolskiego (16), podkarpackiego (9), podlaskiego (8), zachodniopomorskiego (6), lubelskiego (5), dolnośląskiego (4), lubuskiego (1) i świętokrzyskiego (1).
Resort poinformował o śmierci kolejnych sześciu osób zakażonych koronawirusem – dwóch kobiet i czterech mężczyzn. Osoby te były w wieku od 60 do 82 lat i większość, jak wskazało MZ, miała choroby współistniejące.
10.28 - Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 u kolejnych osób w Małopolsce.
W tej grupie jest 10 kobiet i 7 mężczyzn, w wieku od 12 do 58 lat, z Krakowa (6 osób), powiatu myślenickiego (4 osoby), brzeskiego (4 osoby), wielickiego (2 osoby) i bocheńskiego (1 osoba).
Aktualnie wszystkie osoby przebywają w izolacji.
Obecnie w Małopolsce zakażenie koronawirusem zostało potwierdzone u 534 osób.
10.11 - Ministerstwo Zdrowia: 117 nowych zakażeń koronawirusem, zmarło 6 kolejnych osób, łącznie 7049 przypadków i 251 zgonów
10.03 - Na warszawskim Lotnisku Chopina wylądował we wtorek rano największy transportowy samolot świata, który przywiózł z Chin do Polski ładunek z niezbędnymi środkami do walki z koronawirusem. Na pokładzie samolotu znajduje się m.in. 7 mln maseczek i kilkaset tysięcy kombinezonów ochronnych.
9.56 - Policja sprawdziła już ponad 3 miliony poddanych kwarantannie, a ostatniej doby ponad 122 tys. osób - poinformował we wtorek rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka. Dodał, że przez okres Świąt Wielkanocnych na ulicach było generalnie spokojnie, a Polacy stosowali się do obowiązujących ograniczeń.
9.27 - Mamy potencjał, aby wykonywać 20 tys. testów na koronawirusa na dobę, trudno powiedzieć, dlaczego go nie wykorzystujemy – powiedział we wtorek minister zdrowia Łukasz Szumowski.
9.12 - W związku z koronawirusem hospitalizowanych jest 2471 osób, ponad 144 tys. objęto kwarantanną, a 618 osób wyzdrowiało – poinformowało we wtorek rano Ministerstwo Zdrowia.
9.11 - Metoda polegająca na podawaniu osobom chorym na COVID-19 osocza zawierającego przeciwciała ozdrowieńców daje dobre efekty w krajach, gdzie jest stosowana. My także próbujemy ją wprowadzać – poinformował we wtorek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
8.54 - Według ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego "o takich wakacjach, jak do tej pory możemy zapomnieć", a zmagania z epidemią potrwają rok. Szumowski podkreślił, że rząd rozważa różne scenariusze stopniowego otwierania szkół.
8.44 - 8928 żołnierzy i pracowników wojska będzie we wtorek walczyć z koronawirusem, m.in. wspierając Straż Graniczną, policję oraz służbę zdrowia - poinformował we wtorek minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
8.39 - Ostatniej doby skontrolowano 3,8 tys. osób wjeżdżających do Polski, w tym 1,1 tys. na granicy wewnętrznej z krajami Unii Europejskiej, w ramach tymczasowo przywróconej kontroli granicznej – poinformowała we wtorek rano Straż Graniczna.
8.29 - Jak Polacy przestrzegali zaleceń dotyczących ograniczenia spotkań w święta, zobaczymy za siedem, dziesięć dni – wskazał we wtorek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Wydaje się, że Polacy podeszli bardzo rozsądnie do problemu koronawirusa – ocenił.
8.21 - Od 19 kwietnia będziemy powoli odmrażać gospodarkę – poinformował we wtorek rano minister zdrowia Łukasz Szumowski. Jednocześnie podkreślił, że izolacja jest skuteczna i gdyby nie ona, liczba chorych byłaby znacznie wyższa.
"Będziemy powoli od 19 (kwietnia) odmrażać gospodarkę. Myślę, że to jest dobra wiadomość, jeśli patrzymy na wartości, jak wygląda koszt tej izolacji" – powiedział minister w rozmowie z RMF FM. Jednocześnie podkreślił, że obecna izolacja społeczna jest skuteczna i "gdyby nie ona, mielibyśmy dzisiaj kilkadziesiąt tysięcy chory
8.19 - Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział w Programie 3 Polskiego Radia, że w ciągu najbliższych dwóch dni będą zapadać decyzje w sprawie zdejmowania pierwszych ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa. Wyjaśnił, że ostateczne zostaną podjęte po tym, jak spłyną dane dotyczące zachorowań w okresie wielkanocnym.
Piotr Müller powiedział, że w pierwszej fazie rozpatrywane są decyzje w sprawie zdjęcia ograniczeń związanych z limitem osób przebywających w sklepach. "One oczywiście pozostaną, ale być może będą realizowane w inny sposób" - dodał rzecznik rządu. Kolejne obszary, w których mogą zostać złagodzone obostrzenia to aktywności w lasach i innych miejscach w przestrzeni publicznej.
8.15 - Szumowski: Będziemy powoli, od 19 kwietnia będziemy odmrażać gospodarkę
7.56 - Chiny rozpoczynają testy nowej, eksperymentalnej szczepionki przeciwko koronawirusowi - poinformowała chińska państwowa agencja prasowa Xinhua. Preparat opracowało chińskie przedsiębiorstwo Sinovac we współpracy z Instytutem Biofarmaceutycznym w Wuhan.
7.31 - Od dziś we Włoszech, decyzją rządu, zostaje nieco złagodzony reżim kwarantanny. Niektóre sektory gospodarki i usług przystępują do pracy. Nie wszystkie regiony podporządkowały się tym decyzjom.
7.29 - W USA koronawirus słabnie. Mimo iż zarażonych jest ponad 585 tysięcy osób, w porównaniu z ubiegłym tygodniem liczba zakażonych w całym kraju zmniejszyła się o ponad 15 procent.
7.07 - Osoby wyleczone z koronawirusa będą mogły oddać krew potrzebną do leczenia COVID-19.
W Polsce jest ponad 400 osób, które pokonały COVID-19. Tak zwani ozdrowieńcy mają przeciwciała, które mogą pomóc innym zakażonym koronawirusem w walce z tą chorobą - mówi Małgorzata Lorek, dyrektor Narodowego Centrum Krwi.
7.06 - Niemcy/ RKI: 170 osób zmarło na Covid-19 w ciągu ostatniej doby; liczba ofiar wzrosła do 2969
PAP/IAR/RK
14.26 - Do kolejnych krakowskich szpitali trafiły kamery termowizyjne, które mierzą temperaturę pacjentom i personelowi medycznemu. Urządzenia dla Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Prokocimiu i Szpitala im. Rydygiera w Krakowie dostarczyła Politechnika Krakowska. Kamery pozwalają na bezdotykowy pomiar temperatury. Skan odbywa się z określonej odległości. Taki sposób weryfikacji pacjentów zmniejsza ryzyko zakażenia koronawirusem.
14.20 - U 74 żołnierzy i 36 pracowników w wojska stwierdzono koronawirusa – poinformowała we wtorek minister obrony Mariusz Błaszczak.
14.09 - Testy w kierunku koronawirusa na szeroką skalę, kontrola kontaktów Polaków, sieć izolatoriów zróżnicowanych ze względu na stan pacjentów oraz izolowanie grup szczególnego ryzyka – to elementy tzw. planu Sośnierza, przedstawionego we wtorek przez prezesa Porozumienia Jarosława Gowina.
13.00 - Narodowy Fundusz Zdrowia organizuje miejsca noclegowe dla personelu szpitali walczących z koronawirusem – poinformował we wtorek prezes Funduszu Adam Niedzielski.
12.35 - Poczta Polska wprowadza do sprzedaży maseczki ochronne - poinformowała we wtorek spółka. Maseczki będą dostępne w placówkach pocztowych w całym kraju najpóźniej 20 kwietnia br. Poczta planuje także wprowadzenie do swojej oferty żeli do dezynfekcji rąk.
12.23 - Do 112 wzrosła we Włoszech liczba zmarłych lekarzy zakażonych koronawirusem - poinformowała we wtorek krajowa federacja Izb lekarskich. W czasie Świąt Wielkanocnych zmarły trzy następne osoby.
12.14 - Znoszenie obostrzeń dotyczących pandemii koronawirusa powinno się odbywać stopniowo, z najbardziej narażonymi grupami chronionymi dłużej i zwiększaniem możliwości systemów opieki zdrowotnej - pisze Komisja Europejska w projekcie strategii wyjścia z ograniczeń.
12.12 - Liczba wszystkich zakażonych od wybuchu epidemii Covid-19 wkrótce przekroczy ponad 2 mln osób, a zgonów – ponad 120 tys., co przy obecnym tempie wzrostu infekcji może to nastąpić w ciągu najbliższej doby - ostrzega WHO. Aktywnych zakażeń jest obecnie prawie 1 360 tys.
11.42 - 9-letnia Hania, która choruje na białaczkę i przeszła przeszczep szpiku kostnego i wykryto u niej zakażenie koronawirusem wyzdrowiała z COVID-19. Dziewczynka jest pacjentką kliniki hematologii dziecięcej Przylądek Nadziei we Wrocławiu.
11.39 - Ministerstwo Zdrowia analizuje sytuację w domach opieki społecznej i wszędzie tam, gdzie będzie taka potrzeba, będzie wskazywać dodatkową opiekę pielęgniarską - zapewnił we wtorek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
11.37 - Testów na koronawirusa w Polsce nie zabraknie, obecnie w 60 laboratoriach możemy wykonywać prawie 20 tys. testów na dobę – powiedział we wtorek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
11.36 - Polska osiągnęła w przypadku masek niemedycznych zdolności produkcyjne w wysokości 40 mln maseczek miesięcznie, a chcemy, aby za miesiąc było to około 100 mln maseczek miesięcznie - podkreślił we wtorek premier Mateusz Morawiecki.
11.27 - Hiszpania/ 567 ofiar śmiertelnych koronawirusa w ciągu ostatniej doby, wzrost do 18 056
11.06 - Sprzęt medyczny, który przyleciał we wtorek do Polski, w pierwszej kolejności trafi do jednoimiennych szpitali zakaźnych - poinformował rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
10.45 - Aplikację, która ma obliczać ryzyko zakażenia wirusem SARS-CoV-2 w poszczególnych rejonach Polski stworzyli naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku i z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Powstała dzięki aplikacji mapa będzie wskazywała rejony, w których jest najwięcej osób z objawami zakażenia.
17:37 - Ministerstwo Zdrowia: 153 nowe zakażenia koronawirusem, zmarło 12 kolejnych osób, łącznie 7202 przypadki i 263 zgony.
17:17 - Ponad jedna trzecia chorych na COVID-19 ma objawy neurologiczne, w tym m.in. ze strony centralnego układu nerwowego, nawet tak ciężkie jak udar mózgu czy zaburzenia świadomości – wynika z badania, które publikuje pismo „JAMA Neurology”.
16:52 - Złożymy w Senacie poprawki do tzw. drugiej tarczy antykryzysowej, zakładające zwolnienie z ZUS na 3 miesiące wszystkich firm oraz objęcie pomocą także tych, które powstały przed marcem - poinformował szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Dodał, że jest to wyjście naprzeciw oczekiwaniom prezydenta.
16:51 - Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Krakowie uruchomił całodobowy numer telefonu dla osób, które potrzebują wsparcia psychologicznego. Nieodpłatna oferta skierowana jest szczególnie do osób chorych, samotnych, seniorów.
16:19 - Każdy mieszkaniec gminy Wadowice w wieku powyżej 60 lat otrzyma bezpłatnie maseczkę wielokrotnego użytku. Ich dystrybucja rozpocznie się już w środę. Rozdawane będą przed największymi sklepami – podały we wtorek służby prasowe wadowickiego magistratu.
16:18 - Przebyłeś chorobę COVID-19, posiadasz dwukrotnie ujemny wynik testu w kierunku SARS-CoV-2 pobrany w odstępie co najmniej 24 godzin, jesteś osobą pełnoletnią, a nie przekroczyłeś 65. roku życia, pragniesz pomóc drugiemu człowiekowi. Zadzwoń lub napisz maila – zaapelował we wtorek Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie.
15:36 - Laboratoria medyczne grupy "Diagnostyka" rozpoczęły we wtorek akcję, w ramach której będą przeprowadzać bezpłatne testy na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 dla medyków. Obecnie próbki pobierane są w mobilnych punktach pobrań w dwóch lokalizacjach - w Warszawie oraz w Łodzi.
15:32 - Podział 123 mln zł między 27 placówek ochrony zdrowia pod kątem walki z koronawirusem zatwierdził zarząd tego województwa. Fundusze pochodzą przede wszystkim z przesunięć środków inwestycyjnych Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-20.
15:27 - Dodatni wynik testu na obecność koronawirusa miał jeden z członków personelu oddziału rehabilitacyjnego szpitala powiatowego w Żywcu – dowiedziała się we wtorek PAP od rzecznika starosty żywieckiego Dariusza Szatanika. Oddział jest w kwarantannie.
15:21 - Bank Ofert, w którym można znaleźć informacje o różnych formach pomocy oferowanej przez instytucje, firmy czy stowarzyszenia z Małopolski, to jeden z projektów uruchomionych w ramach rozpoczynającej się kampanii społeczno-informacyjnej „Dobro jest w Małopolsce. Stop Koronawirusowi!”
14:51 - Ministerstwo Zdrowia opublikowało we wtorek projekt rozporządzenia mającego uszczegółowić przepisy o obowiązku zakrywania ust i nosa w związku z epidemią. Projekt zakłada, że od 16 kwietnia 2020 r. do odwołania nakłada się obowiązek zakrywania ust i nosa przy pomocy części odzieży, przyłbicy, maski albo maseczki podczas przebywania w środkach publicznego transportu zbiorowego i w pojazdach samochodowych, w których poruszają się osoby niezamieszkujące lub niegospodarujące wspólnie, a także w czasie przebywania w miejscach ogólnodostępnych, w tym na drogach i placach, w obiektach kultu religijnego, obiektach handlowych, w placówkach handlowych i na targowiskach.
14:48 - Według stanu na 14 kwietnia rano zostało złożonych 639 391 wniosków o skorzystanie z rozwiązań oferowanych przez Tarczę Antykryzysową - poinformowało ministerstwo rozwoju.
14:45 - Pierwszy możliwy termin wyborów prezydenckich, który byłby bezpieczny dla zdrowia i życia Polaków, to połowa sierpnia – ocenił we wtorek w Krakowie prezes Porozumienia Jarosław Gowin. Podkreślił jednocześnie, że popiera korespondencyjną formę głosowania.
Odśwież relację
20:49 - Nie można w nieskończoność przedłużać restrykcji; musimy pogodzić dzisiaj wymogi bezpieczeństwa z koniecznością przywrócenia normalnego funkcjonowania nas wszystkich - powiedział wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Ten tydzień będzie decydujący ws. zdjęcia ograniczeń - dodał.
20:04 - W PE powstał projekt rezolucji w sprawie walki UE z pandemią koronawirusa i konsekwencji kryzysu. Jego autorami są frakcja Europejskiej Partii Ludowej, socjaliści, Zieloni i grupa Odnowić Europę. W projekcie krytykowane są polskie władze za plan organizacji wyborów prezydenckich w maju.
19:22 - Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej apeluje do lekarzy o zlecanie testów na obecność koronawirusa w każdym medycznie uzasadnionym przypadku – wynika z wtorkowej informacji prasowej NRL.
18:35 - Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy przekaże m.in. 2,6 mln maseczek chirurgicznych stacjom pogotowia ratunkowego, DPS-om, oddziałom ginekologiczno-położniczym i szpitalom walczącym z koronawirusem - podała Fundacja WOŚP.