Jak wygląda praca w modzie?

Choć praca w branży modowej kojarzy się często w pierwszej kolejności ze stanowiskiem projektanta, zawody w tym sektorze są bardzo różnorodne. Struktura zatrudnienia w konkretnej firmie zależy m.in. od skali i obszaru jej działania, a także planów rozwoju. To prawda, że przygotowanie produktu jest niezwykle ważne. W wymyślaniu jego prototypu uczestniczy jednak zwykle więcej osób niż wspomniany specjalista – np. też grafik odpowiedzialny za koncepcję nadruku czy asystent. Kreatywne kompetencje w zespole świetnie uzupełniają stanowiska technologiczne – np. technolog i konstruktor odzieży. Bardzo ważną funkcję w firmach odzieżowych pełni też kupiec mody odpowiedzialny za prowadzanie negocjacji handlowych z dostawcami, współpracę z podwykonawcami czy nadzór nad procesem produkcyjnym. Przedsiębiorstwa działające w tym sektorze dla rozwoju i optymalnego funkcjonowania potrzebują także osób zatrudnionych na stanowiskach analitycznych czy związanych z marketingiem i sprzedażą – zarówno w salonach, jak i kanałach on-line. W tym kontekście istotny jest też obszar komunikacji wizualnej, w którym działa np. fotograf, stylista czy grafik. Stworzone przez nich materiały wykorzystywane są m.in. przez specjalistów ds. marketingu. A jaki związek z pracą w modzie ma nasze miasto?

Kraków blisko mody

Kraków, a dokładniej znajdujące się w nim Sukiennice, historycznie były jednym z najważniejszych ośrodków handlu tekstyliami w Europie Środkowej. Ponadto miejscowi krawcy i rzemieślnicy tworzyli tam stroje z zamówionych tkanin, spełniając wymagania zamożnych klientów. Sięgając po bardziej współczesny przykład – o tym, że nasze miasto jest stolicą mody świadczy chociażby odbywający się tu od lat Cracow Fashion Week. Partnerem strategicznym tej inicjatywy już wielokrotnie była działająca obecnie na 40 światowych rynkach firma LPP, do której należą takie marki jak Sinsay, Reserved, Cropp, Mohito czy House. Nie każdy wie, że zaplecze projektowe, sprzedażowe i administracyjne dwóch ostatnich wspomnianych brandów znajduje się właśnie w Krakowie. Funkcjonują tu również liczne salony wszystkich pięciu marek spółki LPP. Ze względu na skalę działania, firma regularnie prowadzi rekrutacje m.in. w Krakowie i innych miastach Małopolski (np. w Nowym Sączu). Aktualne oferty pracy dostępne są na stronie internetowej: https://www.lpp.com/kariera/. Wystarczy tylko w filtrze zaznaczyć odpowiednie województwo, by pojawiły się wszystkie wolne stanowiska w regionie.

Branża odzieżowa to sektor, w którym zatrudnienie znajdują osoby zajmujące się różnorodnymi specjalnościami. Jeśli więc kochasz modę, a Twoje doświadczenie czy plany zawodowe nawet niekoniecznie są związane z projektowaniem ubrań, bądź na bieżąco z ofertami rekrutacyjnymi w tym zakresie. Daj sobie szansę na ciekawą ścieżkę zawodową i twórcze środowisko pracy.