- A
- A
- A
Poniedziałek Wielkanocny - drugi dzień świąt Zmartwychwstania Pańskiego.
W Kościele katolickim jest to przedłużenie i kontynuacja Niedzieli Zmartwychwstania. Największe święta chrześcijańskie, takie jak Wielkanoc obchodzi się przez osiem dni, aby móc głębiej poznać te tajemnice wiary- mówi franciszkanin ojciec Kamil Pawlak.Z punktu widzenia Kościoła katolickiego cały okres wielkanocny trwający pięćdziesiąt dni, od Niedzieli Wielkanocnej aż do uroczystości Zesłania Ducha Świętego włącznie, powinien być świętowany jak jedna Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego. W praktyce jest to niemożliwe do spełnienia. Wyróżnia się szczególnie Oktawę Wielkanocną, czyli pierwszy tydzień po święcie, z pierwszą Niedzielą Wielkanocną włącznie.
Drugi dzień Świąt Wielkanocnych, to również wiele obrzędów i obyczajów. Śmigus - Dyngus, zwany jest także Lanym Poniedziałkiem. Jak nakazuje ten słowiański ludyczny zwyczaj, polewamy się wodą. Ma to symbolizować wiosenne oczyszczenie z chorób i brudu, a w późniejszym czasie także i z grzechu.
Dawniej śmigus i dyngus były dwoma odrębnymi zwyczajami. Z czasem tak się zlały ze sobą w jeden, że przestano rozróżniać
który na czym polega. Dzisiaj Śmigus - Dyngus jest jedynie zabawą o charakterze ludowym.
Policja ostrzega ulicznych dynguśników. Przypadki oblewania dużą ilością wody przechodniów mogą zakończyć się mandatem lub nawet postępowaniem o odszkodowanie.

fot.Maciej Skowronek
W Poniedziałek Wielkanocny, zgodnie z wielowiekową tradycją, na krakowskim Zwierzyńcu odbywa się Emaus. Co roku ulice przy kościele świętego Salwatora zastawione są kolorowymi kramami. Sprzedawane są głównie słodycze i zabawki. Głównie plastikowe, ale nie brakuje również tych wykonanych ręcznie z drewna.
Aby pielęgnować tradycję, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa w swoim oddziale w Domu Zwierzynieckim, organizuje Przystanek Emaus. W czasie spotkania najmłodsi uczestnicy odpustu uczą się o zapomnianych zwyczajach wielkanocnych, oryginalnych zabawkach i tradycjach związanych z krakowskim Emausem.
Poniedziałek Wielkanocny, dawniej dla każdego gospodarza w regionie tarnowskim był to dzień, w którym zapewniał sobie dobrobyt i urodzaj na cały rok. Ludową tradycją było o świcie święcić pola wodą świeconą, taki obrządek był bardzo uroczysty. Poświęcenie pola miało zapewnić urodzaj ale także miało chronić od klęsk żywiołowych.

fot:Karol Surówka
W Wieliczce tradycyjne obchody... Siudej Baby! To stara tradycja z tego rejonu Małopolski. Co roku w Poniedziałek Wielkanocny organizowana jest specjalna uroczystość, która gromadzi tłumy mieszkańców... i ciekawskich turystów.
Obrzęd Siudej Baby nawiązuje do legedny z Lednicy Górnej pod Wieliczką. To tam miała znajdować się pogańska świątynia i święty ogień, którego strzegła... kapłanka. Po całym roku służby, w pierwszych dniach wiosny, zmęczona i umorusana - wyruszała do wsi w poszukiwaniu swojej... następczyni. Dziś Siuda Baba - na szczęście - żąda jedynie drobnych datków od gospodarzy. A jeśli ktoś zostanie ubrudzony przez ną sadzą... będzie żył w dostatku. Siuda Baba hasa nie tylko w Wieliczce, ale też w okolicznych miejscowościach, a nawet... w Krakowie. To najważniejsze wydarzenie odbywa się jednak w Wieliczce, na placu przy kościele świętego Klemensa.
Zgodnie z tradycją w Poniedziałek Wielkanocny na Sądecczyźnie do wielu domów przychodzili młodzi chłopcy. Tego dnia rodziny odwiedzały się, a chłopcy polewali dziewczęta wodą. Podczas wizyt składano sobie życzenia. W niektórych regionach popularne jest też robienie psikusów sąsiadom.
RK/bp
Komentarze (0)
Najnowsze
-
21:07
Kraków podsumował akcję "Zima". Pierwsze miesiące 2025 roku były najbardziej kosztowne
-
18:24
Fałszywka o migrantach potajemnie przerzucanych do Krakowa. Autorką posłanka PiS
-
17:11
Za mało medyków w brygadach. Małopolscy terytorialsi prowadzą kursy, żeby zwiększyć liczbę przeszkolonych żołnierzy
-
17:04
Kontrowersje wokół planowanego Pawilonu Wisławy Szymborskiej. Burzliwa dyskusja radnych
-
16:33
"Trzy lata, by się ogarnąć" – jak Europa buduje własne bezpieczeństwo
-
16:04
Kierowca, który śmiertelnie potrącił dziecko koło Limanowej, był pijany
-
15:54
Nowoczesne kosiarki spalinowe – ciche, ekonomiczne, skuteczne
-
15:39
Europejski Dzień Śniadania: Krakowianie pokochali śniadania na mieście!
-
15:20
Są dodatkowe pieniądze na szczepienia przeciwko meningokokom dla dzieci w Krakowie
-
15:04
Europejski Dzień Śniadania: Krakowianie pokochali śniadania na mieście!
-
14:50
„Śledź” – radiowy kryminał, który pokochali słuchacze
-
14:37
Ulga badawczo - rozwojowa dla przedsiębiorców
-
14:36
Prawie 2 tys. wolnych miejsc po pierwszym etapie naboru do krakowskich przedszkoli
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze