- A
- A
- A
Ponad stu pielgrzymów przybędzie z Kraju Kwitnącej Wiśni
Przyjadą na ŚDM, choć w Japonii w tym czasie trwa sesja egzaminacyjna... 138 osób przyjedzie do Krakowa z Kraju Kwitnącej Wiśni. Oprócz młodzieży w grupie znajdzie się 20 księży, 9 sióstr i 5 księży biskupów.Zobacz: "Kim jesteśmy, dokąd zmierzamy"
Wśród pielgrzymów z Japonii będzie Aneta Płonecka - misjonarka wspólnoty misyjnej Słudzy Ewangelii Miłosierdzia Bożego.
"Jako wspólnota zajmujemy się pracą ewangelizacyjną, współpracując z miejscowym Kościolem - napisała do nas siostra Aneta. - Tym razem Opatrzność Boża chciała, żeby ŚDM odbyły się w Polsce, więc z ramienia Konferencji Episkopatu Japonii poproszo nas o współpracę. Z punktu widzenia japońskiej młodzieży, data spotkania jest trochę niekorzystna, ponieważ przerwa wakacyjna rozpoczyna się w sierpniu i koniec lipca to jeszcze czas egzaminów, więc dlatego tylko tyle osób zapisało się na wyjazd".
Pobyt pielgrzymów z Japonii w Polsce będzie trwał 2 tygodnie. Wezmą udział w dniach diecezjalnych w Kielcach, przyjadą do Krakowa na spotkanie z Papiezem Franciszkiem i młodzieżą z całego świata, a ostatnie trzy dni przeznaczą na odwiedzenie Wadowic, Auschwitz i Częstochowy. Odwiedza również Szczyrk i jego okolice, bo zobaczyć polskie góry.
"Młodzież japońska, która zapisała się na ŚDM, to w większości osoby, które na co dzień uczestniczą w życiu parafialnym swoich wspólnot, dając katechezę dla dzieci, śpiewając w chórze, itp. - napisała do nas siostra Aneta Płonecka. - Ale też jest część osób, które jeszcze nie są ochrzczone i dla nich będzie to dobry moment zbliżenia się do tego, czym jest nasza wiara".
W ramach przygotowań do wyjazdu na ŚDM młodzież poznała postać Jana Pawla II (oglądali między innymi film „Karol”) a także siostrę Faustynę Kowalską i Maksymiliana Kolbe. W życiu tych świętych próbowali odkryć, czym jest Miłosierdzie, które jest tematem tegorocznych Dni Młodzieży. Zapoznali się też z tematyką związaną z Obozem Zagłady w Auschwitz. Zastanawiali się, w jaki sposób, dzięki wierze, można przebaczyć oprawcom i zacząć od nowa, nawet po tak drastycznej historii.
Oczywiście wszyscy mają ochotę na spotkanie z młodzieżą z Polski, z polskimi rodzinami, kulturą, jedzeniem i z polską wiarą - tak bardzo zakorzenioną w naszą tradycję. Ponieważ Japonia jest krajem o tak małej liczbie chrześcijan (liczba katolików to ok. 0,4% ludności), trudno im jest sobie wyobrazić kraj, gdzie prawie wszyscy są chrześcijanami. Gdzie kultura jest pełna chrześcijańskich świąt i tradycji.
Oto krótkie świadectwo jednej z uczestniczek, przysłane Radiu Kraków przez siostrę Anetę Płonecką:
Sumire Endo, 24 lata.
Dlaczego chciałaś pojechać na ŚDM?
Ja jeszcze nie jestem ochrzczona, ale zdecydowałam się uczestniczyć w ŚDM, żeby odkryć czym jest dla mnie wiara i żeby zbliżyć się bardziej do Boga.
Czego oczekujesz?
Oczekuję, że spotkam ludzi z całego świata. Nie jestem dobra w angielskim, ale chciałabym zaprzyjaźnić się z wieloma osobami. Także chciałabym poznać bardziej polską kulturę. Teraz poprzez spotkania przygotowawcze poznajemy trochę polską kulturę i historię, ale chciałabym odczuć całą sobą, jaki jest wasz kraj, zbudowany przez tak różne etapy historyczne".
(Ewa Szkurłat, Anna Łoś/ew)
Komentarze (0)
Najnowsze
-
22:16
Festiwal Twórczości Korowód, czyli święto piosenki autorskiej
-
22:08
Laureaci Nagrody ZNAKU i HESTII im. ks. Józefa Tischnera 2024
-
21:51
Tarnów na sportowo. Przynajmniej w tym jednym dniu
-
21:33
Festiwal Twórczości Korowód, czyli święto piosenki autorskiej
-
21:16
Aktywiści: Kraków stawia na komunikację zbiorową, ale promuje ruch samochodowy
-
20:54
Ekstraklasa piłkarska – trener Cracovii: mecze z Legią wyzwalają dodatkowe emocje.
-
20:30
1. liga piłkarska - daleki wyjazd lidera z Niecieczy na koniec 1. rundy. Wisła Kraków zagra przy Reymonta 22.
-
18:56
Powrót tramwajów do Mistrzejowic znów opóźniony. Bo zima zaskoczyła robotników
-
18:23
Biletomat "wszystko mający". Rewolucja w pojazdach krakowskiego MPK
-
10:40
Prof. Agnieszka Chłosta-Sikorska zaprasza na Kobiecy szlak - Alina Fedorowiczowa
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze