Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Urynowicza w środę na konferencji prasowej, każdego dnia do urzędu marszałkowskiego napływają nowe sygnały od mieszkańców, którzy są świadkami łamania przepisów dotyczących ochrony środowiska, w tym uchwały antysmogowej.
Na 1 tys. ekointerwencji wykonano blisko 400 kontroli, które w większości przypadków zakończyły się pouczeniami. Dotychczas służby nałożyły sześć mandantów i pobrały kilkanaście próbek z palenisk.
„Popatrzymy na te tysiąc interwencji nie jako na tysiąc donosów, tylko wzrost zainteresowania mieszkańców sprawami środowiskowymi” – mówił wicemarszałek. Zapowiedział także, że za dwa miesiące będzie gotowa aplikacja ekointerwencji na smartfony i tablety.
Formularz ekointerwencji został uruchomiony 26 marca na stronie internetowej powietrze.malopolska.pl. Za jego pośrednictwem mieszkańcy województwa mogą zgłaszać – również anonimowo – wszelkie przypadki łamania przepisów środowiskowych. Każde zgłoszenie zostaje przekierowane do właściwego organu kontroli. Jednocześnie urząd marszałkowski prosi o informację zwrotną nt. wyników przeprowadzonych kontroli.
Wicemarszałek Małopolski na środowym briefingu prasowym zaapelował również do samorządów gminnych, by zamieściły na swoich stronach internetowych link odsyłający do informacji o systemie ekointernwencji. „Do dziś niestety samorządy gminne nie zamieściły linka na swoich stronach internetowych z informacją o systemie” – powiedział Urynowicz.
Katarzyna Jabłońska/PAP/bp
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze.
Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.