Szkoły, które mają pomóc w rozpropagowaniu szczepień wśród swoich uczniów zwracają uwagę na brak jasnych wytycznych dotyczących sposobu, w jaki należy zachęcać do szczepień oraz brak konkretów w sprawie zapowiadanego na jesień tworzenia punktów szczepień w placówkach.

Dyrektorzy szkół przyznają, że na razie działają nieco po omacku, bo jedyną wiedzą, jaką dysponują są informacje przekazane podczas wspólnej konferencji ministra zdrowia Adama Niedzielskiego i ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka. Jak mówi Ryszard Sikora - dyrektor szkoły podstawowej nr 36 w Krakowie - oczekiwałby jasnych wytycznych dotyczących sposobu informowania rodziców oraz szczegółów dotyczących organizacji szczepień w placówkach.

Minister Edukacji i Nauki zapowiedział, że szeroki pakiet informacji w tej sprawie trafi do szkół w przyszłym tygodniu. 

"Na temat szczepień, na temat tego, co szczepienia przeciwko koronawirusowi już dały - powrót do szkoły, do normalności, do nauki stacjonarnej - ale też co nam mogą zagwarantować od 1 września. Chcemy mieć naukę stacjonarną, normalność już na stałe" - mówi Czarnek.

Minister zapowiedział też, że będzie apelował do nauczycieli wszystkich klas o to, aby rozmowy na temat szczepień odbywały się w szkołach w ramach lekcji wychowawczych.
 
Część rodziców już teraz zdecydowała o tym, że zaszczepią swoje nastoletnie dzieci. Pozostali deklarują jednak, że z różnych względów chcieliby jednak zaczekać z tą decyzją. Jak deklaruje pani Katarzyna - z decyzją o zapisaniu swojego syna zaczeka do momentu kiedy pojawią się szersze badania dotyczące wpływu szczepionki na organizmy dzieci.

Wątpliwości ma też część młodych. Jak mówią - o szczepieniach rozmawiają z rodzicami.

Tymczasem do udziału w szczepieniach zachęca punkt przy krakowskim Szpitalu Żeromskiego. Jak mówi Anna Górska - rzeczniczka lecznicy - zapisując nastolatka warto jednak pamiętać o kilku ważnych kwestiach.

"Przypominamy opiekunom prawnym, że muszą być razem z dziećmi w trakcie tego szczepienia. Opiekun prawny musi być z dzieckiem. Jeśli chodzi o sposoby rejestracji, one są identyczne, jak w przypadku osób dorosłych. Można przyjść do nas osobiście i zarejestrować dziecko na szczepienie. Terminy są szybkie, nie ma kolejek" - wyjaśnia Górska.

Na szczepienie można zapisać się również poprzez specjalną infolinię Narodowego Programu Szczepień czy korzystając z Internetowego Konta Pacjenta. 

 

Joanna Orszulak/łk

 

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.