Pierwsze umowy w ramach RPO WM
Pomoc będzie kierowana do osób powyżej 50 roku życia, kobiet, osób z niepełnosprawnościami, osób długotrwale bezrobotnych, osób o niskich kwalifikacjach. Na wsparcie może liczyć ponad 3 000 Małopolan, w tym co najmniej 1 371 osób długotrwale bezrobotnych oraz 227 osób niepełnosprawnych. Rekrutacja do projektów będzie prowadzona w sposób ciągły do końca roku przez powiatowe urzędy pracy. W następnych latach planowane są kolejne edycje.
Wsparcie będzie oferowane między innymi poprzez staże, szkolenia, poradnictwo zawodowe, pośrednictwo pracy i inne formy dokształcania się. Dzięki temu bezrobotni będą w stanie zdobyć niezbędne do podjęcia pracy doświadczenie lub przekwalifikować się. Program ma również pomóc osobom zainteresowanym otworzeniem własnej firmy, dając możliwość uzyskania jednorazowych środków na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Pracodawcy będą otrzymywać refundację kosztów wyposażenia stanowiska pracy.
Wysokość kwoty dofinasowania dla danego powiatowego urzędu pracy była uzależniona od liczby i struktury osób bezrobotnych w wieku powyżej 30 lat w danym powiecie. W związku z tym największe dofinasowanie otrzymał Grodzki Urząd Pracy w Krakowie, a najmniejsze Powiatowy Urząd Pracy w Zakopanem.
Oś 8. Regionalnego Programu Operacyjnego WM nakierowana jest przede wszystkim na wsparcie rynku pracy w Małopolsce.