Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, przeważająca część Europy znajduje się pod wpływem ośrodków niskiego ciśnienia z frontami atmosferycznymi. Główna strefa frontowa przebiega od Morza Północnego, przez Niemcy, po Korsykę i Sardynię. Obszary podwyższonego ciśnienia zaznaczają się jedynie częściowo nad północną Europą (rejon Morza Białego) oraz nad południowo-wschodnią Europą. Polska jest w zasięgu niżu z układem frontów atmosferycznych znad Wysp Brytyjskich. Z południowego zachodu na północny wschód przemieszcza się stopniowo strefa ciepłego frontu atmosferycznego, za którym zacznie napływać cieplejsze powietrze polarne morskie. Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 999 hPa. Przewiduje się spadek ciśnienia.
We wtorek w kraju będzie zachmurzenie małe i umiarkowane, jedynie na północy miejscami duże i tam możliwe słabe opady deszczu. Temperatura maksymalna od 14 st.C na północnym wschodzie, około 17 st.C nad morzem i na wschodzie kraju do 23 st.C na południu. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, na południu w porywach do 60 km/h, południowy i południowo-wschodni. Porywy wiatru w rejonach podgórskich do 85 km/h, wysoko w Tatrach i w Bieszczadach do 100 km/h.
W nocy na wschodzie i południu kraju zachmurzenie małe, na pozostałym obszarze umiarkowane i duże. Miejscami na zachodzie i w centrum opady deszczu. Temperatura minimalna od 8 st.C na północnym wschodzie, około 13 st.C w centrum do 17 st.C lokalnie na południowym zachodzie kraju. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, na południu oraz na wybrzeżu w porywach do 60 km/h, na ogół południowy i południowo-wschodni. Porywy wiatru w rejonach podgórskich do 85 km/h, wysoko w Tatrach do 120 km/h, a w Bieszczadach do 100 km/h.