Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, nad północną Europą, w pasie od Islandii, przez Skandynawię, po północno-zachodnią Rosję, z zachodu na wschód przemieszczają się ośrodki niżowe z układami frontów atmosferycznych, których zatoki osiągają pas Europy Centralnej. Na południu kontynentu przeważają obszary nieco podwyższonego ciśnienia. Polska jest w zasięgu przemieszczającego się niżu znad Bałtyku w kierunku południowej Finlandii. Na wschodzie zalega chłodny front atmosferyczny, zaś nad zachodnią Polskę dociera strefa frontu okluzji. Ciepła zwrotnikowa masa powietrza wypierana jest przez chłodniejsze powietrze polarne morskie. Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 996 hPa. Przewiduje się spadek ciśnienia.
W poniedziałek w Polsce będzie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, na zachodzie początkowo, a w centrum po południu rozpogodzenia. Przelotne opady deszczu i burze, lokalnie z gradem, na wschodzie kraju już od godzin porannych, a na zachodzie po południu. Prognozowana suma opadów w czasie burz: na wschodzie do 40 mm, a na zachodzie kraju około 20 mm. Temperatura maksymalna od 19 st.C nad morzem, około 25 st.C na zachodzie i w centrum, do 28 st.C na południowym wschodzie. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty zachodni i północno-zachodni. W czasie burz porywy wiatru od 70 km/h do 90 km/h. W szczytowych partiach gór porywy wiatru do 75 km/h.
W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu, miejscami burze, przed północą zanikające. Suma opadów od 10 mm zachodzie do 30 mm na południowym wschodzie. Temperatura minimalna od 12 st.C na zachodzie do 16 st.C na południowym wschodzie; w obszarach podgórskich spadki do 10 st.C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, zachodni i północno-zachodni. W czasie burz porywy wiatru do 60 km/h. W szczytowych partiach gór porywy wiatru do 70 km/h.