Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Potężne burze przeszły nad Małopolską. Olbrzymie zniszczenia w gminie Zakliczyn

Prawie 300 razy interweniowali małopolscy strażacy w trakcie wieczornych burz. Usuwali z dróg powalone drzewa, udrażniali zatkane studzienki kanalizacyjne, wypompowywali wodę z piwnic. Burze najbardziej dały się we znaki mieszkańcom powiatów oświęcimskiego i wadowickiego. Ogromne zniszczenia są też w podtarnowskim Zakliczynie. Na szczęście nikt nie ucierpiał.

Budynek Szkoły w Charzewicach. / fot. Dawid Chrobak, burmistrz Zakliczyna

Olbrzymie zniszczenia w gminie Zakliczyn

Burza, która przeszła przez region tuż przed północą, zrywała dachy, niszczyła linie energetyczne i konary drzew.

- Mieszkańcy mówią o trąbie powietrznej. Z informacji od mieszkańców wynika, że siłą uderzenia wiatru wskazywała na trąbę powietrzną, która w dolinie Dunajca przeszła - przyznaje burmistrz Zakliczyna, Dawid Chrobak.

Do największych zniszczeń doszło w Lusławicach, Wróblowicach, Domosławicach. Tam wiatr uszkodził dachy budynków gospodarczych i mieszkalnych. W Kończyskach uszkodzony został dach na kościele przy Klasztorze, w Charzewicach uszkodzony został dach na szkole podstawowej. W szkole nie ma też prądu, bo wichura uszkodziła wiele linii energetycznych.

- Wczoraj na miejscu w Charzewicach, podczas akcji zabezpieczenia dachu szkoły, ustaliliśmy, że dzisiejsze zajęcia będą odwołane. Część dachu została uszkodzona. Może to stanowić zagrożenie dla uczniów - dodaje Chrobak.

W czasie nawałnic zerwane konary drzew blokowały lokalne drogi. W gminie Zakliczyn problem z przejazdem był również na drodze 975 i 980. O poranku większość z tych dróg udało się już udrożnić i nie ma nigdzie problemów.

Porządkowanie będzie jednak trwało jeszcze kilkanaście godzin. Cały czas w terenie pracują także służby energetyczne, aby przywrócić prąd w miejscach, gdzie uszkodzone zostały linie energetyczne.  

Budynek mieszkalny w Lusławicach. / fot. Dawid Chrobak, burmistrz Zakliczyna

Budynek mieszkalny w Lusławicach. / fot. Dawid Chrobak, burmistrz Zakliczyna

Dziś ma być nieco chłodniej i spokojnie

Jak informuje IMGW, przeważający obszar kontynentu znajduje się w strefie podwyższonego ciśnienia. Lokalnie w rejonie Morza Śródziemnego i Zatoki Biskajskiej obserwuje się płytkie ośrodki niżowe. Wyraźniejszy obszar obniżonego ciśnienia rozciąga się nad północną i wschodnią Europą. Nad Polską rozbudował się wyż, którego centrum lokuje się nad południową Polską. Z zachodu dociera chłodniejsze powietrze polarne morskie. Ciśnienie będzie rosnąć. Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1008 hPa. Przewiduje się spadek ciśnienia.

W czwartek zachmurzenie małe i umiarkowane, na północy i północnym wschodzie okresami duże i tam możliwe słabe, przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 20 st. C do 25 st. C, tylko na wybrzeżu od 16 st. C do 19 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, zachodni i północno-zachodni. Wysoko w Tatrach porywy wiatru do 60 km/h.

W nocy z czwartku na piątek zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura minimalna od 9 st. C, 11 st. C na północy i obszarach podgórskich Karpat do 14 st. C, 15 st. C na południu i południowym zachodzie. Wiatr na ogół słaby wysoko w górach porywisty, zmienny z przewagą kierunków południowych.

Źródło:
Polska Agencja Prasowa

Autor:
Radio Kraków

Opracowanie:
Krzysztof Orski

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię