Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Ostrzeżenie przed ekstremalnym upałem, burzami z ulewnym deszczem i silnym wiatrem

  • Radio Kraków
  • date_range Niedziela, 2024.06.30 07:50 ( Edytowany Niedziela, 2024.06.30 08:27 )
IMGW wydał ostrzeżenia dla całego kraju przed ekstremalnymi upałami. Ostrzeżenia drugiego stopnia obowiązują dla południowych województw: lubuskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego, opolskiego, łódzkiego, śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego i lubelskiego. Ostrzeżenia przed burzami drugiego stopnia obowiązują dla 15 województw - wszystkich poza podlaskim.

Fot. Damian Radziak

Temperatura maksymalna może osiągnąć nawet 35 stopni Celsjusza. Północna część kraju jest objęta niższym ostrzeżeniem upałowym pierwszego stopnia z podobnymi maksymalnymi temperaturami. Wieczorem w Małopolsce możliwe również gwałtowne burze z intensywnymi opadami deszczu, a nawet gradem. Nad Polskę napływać będzie gorące powietrze z południa, które spowoduje też silniejsze podmuchy wiatru, nawet tam, gdzie nie będzie burz.

Upał zagraża zdrowiu, a nawet życiu

Synoptycy zalecają aby w godzinach między 12 a 17 nie wychodzić na zewnątrz. Dotyczy to szczególnie osób starszych, kobiet w ciąży i dzieci. Wysokie temperatury stanowią duże zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia, dlatego lepiej zachować ostrożność. Należy ograniczyć opalanie, ponieważ zbyt długie przebywanie na słońcu jest szkodliwe dla organizmu, który łatwo może ulec przegrzaniu, a skóra poparzeniu. Należy przebywać na słońcu nie dłużej niż maksymalnie 2 godz., stosując przy tym filtry ochronne.

Apel o umiar przy opalaniu. Apel o umiar przy opalaniu. "Czerwona skóra to znak ostrzegawczy"

Nie wolno zostawiać dzieci i zwierząt w zaparkowanym aucie

Służby apelują o niepozostawianie w samochodach - choćby na chwilę - swoich podopiecznych. Jak powiedział podkomisarz Aleksander Pradun z Komendy Głównej Policji, w czasie upałów we wnętrzu pojazdu robi się pewnego rodzaju szklarnia, w której temperatura jest znacznie wyższa niż na zewnątrz i w może osiągać nawet 60 stopni.

Pozostawiona uchylona szyba w pojeździe wcale nie poprawia temperatury wewnątrz auta, tak samo jak pozostawienia go w zaciemnionym miejscu. Wówczas temperatura obniża się tylko o kilka stopni, co wcale nie zwiększa bezpieczeństwa dziecka czy zwierzęcia w nagrzanym samochodzie. Nie doprowadzajmy do takich sytuacji

- mówił Aleksander Pradun. Podkomisarz dodał, że pozostawianie w samochodzie dzieci lub zwierząt w czasie upału to przestępstwo.

W przypadku, gdy sytuacja jest niebezpieczna i dochodzi do narażenia życia lub zdrowia dziecka, gdyby pozostawało ono w nagrzanym samochodzie, szczelnie zamkniętym, mamy do czynienia z przestępstwem. Grozi za nie kara od trzech miesięcy do pięciu lat pozbawienia wolności

-  zaznaczył Aleksander Pradun. Mundurowi apelują: każdy, kto w gorący dzień zobaczy dziecko lub zwierzę zamknięte w samochodzie, powinien natychmiast reagować, dzwoniąc pod numer alarmowy 112. Jak podkreślają - w takiej sytuacji liczy się każda minuta.

Jak bezpiecznie przetrwać upały?

W ciągu dnia należy zamykać w domu okna i żaluzje, by ograniczyć napływ gorącego powietrza do pomieszczeń (szczególnie po stronie nasłonecznionej). Okna należy otwierać nocą, kiedy temperatura jest niższa – jeżeli oczywiście warunki bezpieczeństwa na to pozwalają.

Należy unikać forsownego wysiłku fizycznego w najgorętszej porze dnia. Wysiłek fizyczny, jak np. bieganie może doprowadzić do odwodnienia, skurczów mięśni spowodowanych odwodnieniem i utratą minerałów, przegrzaniem organizmu lub udaru cieplnego.

Źródło:
Informacyjna Agencja Radiowa

Autor:
Radio Kraków

Opracowanie:
Justyna Polewska-Nowicka

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz



Zobacz także

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię