Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Europa Północna i Wschodnia pozostaje w zasięgu wyżu z rejonu Morza Białego. Pozostała część Europy jest pod wpływem obszarów obniżonego ciśnienia i frontów atmosferycznych. Główna strefa frontowa przebiega od Morza Norweskiego, przez Morze Północne, kraje Beneluksu, po Półwysep Iberyjski. Polska jest pomiędzy klinem wyżu z rejonu Morza Białego, a zatoką niżu z ośrodkiem nad Morzem Norweskim. Z południowego wschodu napływa bardzo ciepłe powietrze kontynentalne, na zachodzie kraju nieco wilgotniejsze pochodzenia zwrotnikowego.
Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1006 hPa. Przewiduje się wahania ciśnienia.
We wtorek w kraju będzie zachmurzenie małe i umiarkowane, tylko miejscami duże. W górach i w rejonach podgórskich oraz punktowo na zachodzie kraju przelotne opady deszczu i burze z opadem do około 15 mm. Temperatura maksymalna od 29 st.C do 32 st.C, nieco chłodniej miejscami wybrzeżu i w rejonach podgórskich, od 25 st.C do 28 st.C. Wiatr słaby i umiarkowany, na zachodzie kraju oraz w czasie burz okresami porywisty, wschodni i południowo-wschodni. Wysoko w Sudetach wiatr dość silny, w porywach do 60 km/h, z południa.
W nocy zachmurzenie małe, początkowo na zachodzie, a nad ranem na wschodzie także umiarkowane. W kotlinach i dolinach podgórskich po północy możliwe mgły ograniczające widzialność do 400 m. Temperatura minimalna od13 st.C, 16 st.C na wschodzie do 19 st.C, 21 st.C na zachodzie kraju i na wybrzeżu; w rejonach podgórskich Karpat lokalnie od 9 st.C do 12 st.C. Wiatr słaby, na północy i zachodzie okresami umiarkowany, z kierunków wschodnich.