Czy wykupując ubezpieczenie turystyczne warto oszczędzać, czy warto wykupić pakiet dość bogaty, który zabezpieczy nas na wiele okoliczności?
Oczywiście warto wykupić pakiet optymalny, zarówno biorąc pod uwagę jego cenę, jak i zakres ubezpieczenia. Wiele osób, wykupując wyjazdy zagraniczne myśli, że nigdy nic im się nie przytrafiło, zatem i tym razem będzie podobnie i nie wykupuje szerszego pakietu ubezpieczeniowego lub nie wychodzi poza to, co oferuje organizator wyjazdu. Nie ma chyba gorszego podejścia niż takie. Brak odpowiedniego ubezpieczenia powoduje, że jesteśmy zmuszeni do wyłożenia pieniędzy z własnej kieszeni.
Często są to kwoty nawet większe od tych, które zapłaciliśmy za sam pobyt wakacyjny.
Może wspomnę tutaj o najmniej miłym wydarzeniu, jakie może mieć miejsce podczas wyjazdu, to jest o śmierci. Koszt transportu zwłok samolotem zza granicy wynosi powyżej 10 000 Euro. Z pewnością warto pamiętać o tym, że jeżeli planujemy uprawianie jakichkolwiek sportów ekstremalnych, a do takich zalicza się np. nurkowanie, to warto mieć specjalne ubezpieczenie. Wiele osób już podczas pobytu wykupuje sobie takie dodatkowe atrakcje jak nurkowanie, choćby jednorazowe. To już jest zaliczane do sportów ekstremalnych. Jeżeli nasze ubezpieczenie nie obejmuje tego typu sytuacji, to ubezpieczyciel uchyli się od wypłaty odszkodowania za następstwa czy skutki uprawiania sportów ekstremalnych.
Podejrzewam, że podobnie jest przy lotach balonem, paralotniami...
Nurkowanie, kitesurfing, niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe nawet uprawianie windsurfingu zaliczają do sportów ekstremalnych - warto na to zwrócić uwagę. Wykupując pakiet ubezpieczeniowy, niektórzy mają takie podejście, że nie będą wskazywać, że zamierzają uprawiać sporty ekstremalne. Tak naprawdę to jest krótkowzroczna polityka.
Podobnie jak ukrywanie chorób przewlekłych.
W momencie, kiedy wykupujemy polisę ubezpieczeniową, agent pyta, czy cierpimy na jakieś dolegliwości przewlekłe. Jeżeli zataimy ten fakt, a podczas wyjazdu nastąpi pogorszenie stanu zdrowia i zostanie wykazane, że cierpimy na taką chorobę, to ubezpieczyciel może uchylić się od wypłaty ubezpieczenia.
Jeżeli na miejscu okaże się, że niestety musimy skorzystać z pomocy lekarskiej, na co powinniśmy zwrócić uwagę.
Powinniśmy gromadzić wszystkie rachunki, dokumenty potwierdzające, jakie wydatki związane z leczeniem ponieśliśmy na miejscu. Jeżeli zdarzenie wymaga dokumentacji fotograficznej, róbmy też zdjęcia. Nie czekajmy do powrotu do kraju. Skontaktujmy się z ubezpieczycielem już tam, będąc za granicą. Te rozmowy ubezpieczyciele nagrywają, więc to także jest ślad, że staraliśmy się nawiązać współpracę z ubezpieczycielem.