Czy opłaty od posiadania psów są obowiązkowe i jaka jest ich wysokość?

 

Jeżeli chodzi o opłatę od posiadania psa to sytuacja jest zróżnicowana w zależności od danej gminy. Ustalenie opłaty od posiadania psa jest fakultatywną możliwością, którą każda gmina posiada. Jeżeli rada danej gminy zadecyduje o tym, że taka opłata będzie pobierana, zostanie wydana specjalna uchwała, ta opłata będzie. 

 

W Krakowie płacimy taką opłatę?

 

Tak. W Krakowie płacimy taką opłatę, jest to kwota 36 zł rocznie od posiadania jednego psa. Ta opłata jest, o czym warto pamiętać, uiszczana bez wezwania do 31 maja każdego roku. Oczywiście kwota ta może być zróżnicowana, jeżeli obowiązek zapłaty tej opłaty powstał lub ustał w trakcie danego roku. Wtedy opłata ta jest uiszczana proporcjonalnie w stosunku do ilości miesięcy, kiedy ta opłata była należna. 

 

Czy wysokość tej opłaty zależy od wielkości psa lub od rasy psa, albo od tego czy to jest właśnie kundelek - bezrasowiec?

 

Nie, przepisy nie rozróżniają wysokości tej opłaty. Ona jest należna w jednolitej stawce bez względu na rasę, czy też wielkość psa. 

 

Ale można być zwolnionym z takiej opłaty?

 

Tak, w niektórych przypadkach można być zwolnionym z takiej opłaty. Najbardziej istotnymi zwolnieniami to są zwolnienia dla osób, które ukończyły 65 rok życia i samodzielnie prowadzą gospodarstwo domowe – są wówczas zwolnione od opłaty za posiadanie jednego psa.

 

Czyli sytuacja, kiedy w jednym domu mieszka cała rodzina wielopokoleniowa: rodzice, dzieci i babcia, która ma psa – w takiej sytuacji babcia nie będzie zwolniona z opłaty?

 

W mojej ocenie nie będzie zwolniona.

 

Jakie są inne sytuacje, kiedy można być zwolnionym z opłat?

 

To sytuacja, w której pies jest zabrany z Krakowskiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt, gdy jest trwale oznakowany czipem lub mikroprocesorem bądź tatuażem lub pies jest chirurgicznie wysterylizowany lub wykastrowany. Zwolnione z opłaty od posiadania psa jest także posiadanie psa do 8. miesiąca życia, czyli szczeniaka.

 

Mówimy o opłatach od psów, ale jeśli posiadamy ryby albo kotka, żółwia, królika, z którymi wychodzimy czasem na spacer - to czy również od tych zwierząt płacimy opłaty?

 

Nie, od takich zwierząt nie płacimy opłaty. Opłata jest tylko i wyłącznie od posiadania psa.