Stajemy się właścicielem nieruchomości nie na drodze kupna czy darowizny, ale na przykład na drodze zasiedzenia. Czy wówczas, także płacimy podatek?
Tak, również podatek jest od nabycia własności nieruchomości w drodze zasiedzenia i taki podatek wynosi zawsze 7%, tutaj nie mamy żadnej skali podatkowej. Do podstawy opodatkowania wliczamy całą wartość nabytej nieruchomości chyba, że ta osoba, która nabyła w drodze zasiedzenia taką nieruchomość , ponosiła nakłady w czasie biegu zasiedzenia na nieruchomość. Wówczas wyłączamy z podstawy opodatkowania te nakłady, może być także wyłączony z podstawy opodatkowania budynek, jeżeli w trakcie biegu zasiedzenia osoba, która nabyła własność w drodze zasiedzenia go wzniosła., Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą uprawomocnia się orzeczenia sądu o stwierdzeniu nabycia własności nieruchomości w drodze zasiedzenia.
Sytuacja bardzo życiowa: nasz syn opiekuje się chorą sąsiadką i ona w drodze rewanżu czy wyrazu wdzięczności ofiarowuje mu swoje mieszkanie. Czy to również na nas nałoży obowiązek zapłacenia podatku?
Można tu skorzystać z dwóch ulg podatkowych - jeżeli sąsiadka jest osobą obcą, to ulga wynosi 4902 zł. Można także skorzystać z dodatkowej ulgi, ale warunkiem tutaj jest posiadanie umowy dotyczącej sprawowania opieki nad taką osobą. Taka umowa musi być zawarta w formie pisemnej z notarialnie poświadczonymi podpisami i przed nabyciem ona musi funkcjonować w obrocie co najmniej dwa lata. Jeżeli takiej umowy nie było, to niestety tylko możemy skorzystać z tej kwoty wolnej od podatku czyli kwoty 4902 zł i pod warunkiem, że wcześniej nie nabyliśmy żadnej nieruchomości od tej osoby lub innych rzeczy lub praw majątkowych.
Czasem zdarza się, że zostanie wytoczona droga konieczna przez naszą działkę. Czy to jest też sytuacja, w której powstaje obowiązek podatkowy?
Musimy ustalić, jaki to jest rodzaj służebności: czy jest to służebność odpłatna czy nieodpłatna,. Podatkowi od spadków i darowizn może podlegać służebność, ale tylko gdy ustanowiona jest nieodpłatnie.
Ale płaci ta osoba która korzysta z tej drogi?
Oczywiście
Zobacz także:
- październikowy cykl "Z prawem na ty" dotyczący prawa rodzinnego
- listopadowy cykl "Z prawem na ty" dotyczący prawa spadkowego
- grudniowy cykl "Z prawem na ty" dotyczący praw konsumenta
- styczniowy cykl "Z prawem na ty" dotyczący praw pacjenta i lekarza
- lutowy cykl "Z prawem na ty" dotyczący prawa pracy