Na ostatniej niedzielnej konferencji prasowej przewodniczący PKW Sylwester Marciniak poinformował, że frekwencja wyborcza jest prawdopodobnie największa w dziejach III RP. Zastrzegł przy tym, że PKW nie może podać ostatecznych danych dotyczących frekwencji - dotychczas zatwierdzono dopiero 60 protokołów obwodowych komisji wyborczych z zagranicy. "One nie są reprezentatywne w stosunku do 30 tys. komisji obwodowych. W tym zakresie musimy czekać" - powiedział Marciniak.
Przypomniał przy tym, że dotychczas najwyższą frekwencję w wyborach do Sejmu zanotowano w 1989 r. Wyniosła ona wtedy 62,5 proc.
Marciniak podkreślił, że w niektórych obwodowych komisjach zabrakło w niedzielę kart do głosowania, a w innych zgłosiło się tylu wyborców, że komisje musiały przedłużyć godziny głosowania. "Tu chociażby problem Krakowa, gdzie w komisji obwodowej nr 124 dopisało się z dnia na dzień przeszło 1,5 tys. wyborców" - powiedział sędzia.
Odnosząc się do przypadków braku kart do głosowania w niektórych komisjach podkreślił, że to nie PKW, a okręgowe komisje wyborcze i obwodowe komisje w porozumieniu z władzami samorządowymi powinni na bieżąco reagować w tej sprawie. "O tym, że frekwencja będzie znacznie wyższa było wiadomo znacznie wcześniej. Trzeba było tak zorganizować transport w gminach, żeby karty dotarły w odpowiednim czasie" - dodał.
Zapewnił przy tym, że wyborcy, którzy zgłosili się do lokalu wyborczego do godz. 21 mają prawo oddać głos. Poinformował, że w całej Polsce było tylko kilka lokali wyborczych, w których głosowanie trwało jeszcze po godz. 21. Jak mówił, na godz. 22.15 takie komisje można było "policzyć na palcach jednej ręki".
Przewodniczący PKW podał, że w porównaniu z danymi z godz. 14.00, o 43 wzrosła liczba wydarzeń noszących uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa z Kodeksu karnego. Większość z nich, jak wskazał, dotyczyła niszczenia dokumentów wyborczych. "Doszło też w 17 przypadków do wyniesienia karty wyborczej; liczba przestępstw związanych z wyborami od ostatniego meldunku to 101 przypadków" – dodał.
Marciniak poinformował, że przez cały dzień odnotowano 373 wykroczenia. "Chyba wszyscy jesteśmy zgodni, że te wybory jednak przebiegły w sposób niezwykle spokojny" – stwierdził Sylwester Marciniak.
Szef PKW przekazał, że Komisji planuje podać oficjalne wyniki wyborów we wtorek. Wyniki głosowania można sprawdzać na stronie wybory.gov.pl, gdzie na bieżąco publikowane są protokoły z obwodowych komisji wyborczych.
Kolejną konferencję PKW zaplanowano na godz. 10 w poniedziałek.
- A
- A
- A
PKW: wybory przebiegły w sposób niezwykle spokojny; mamy rekordową frekwencję
Wybory przebiegły w sposób niezwykle spokojny – ocenił w niedzielę wieczorem przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak. Podkreślił, że frekwencja jest prawdopodobnie największa w dziejach III RP; na oficjalne wyniki wyborów musimy jednak poczekać - PKW planuje podać je we wtorek.Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
08:54
Czy program Czyste Powietrze będzie zawieszony? „Mam nadzieję, że do tego nie dojdzie”
-
08:05
Będą remonty budynków na terenie szpitala w Kobierzynie. Dziś miejsce raczej straszy
-
20:11
Co zostawią po sobie populiści? Wielkie budowy, absurdalne projekty i Państwo Środka
-
20:10
Niedosyt przy Reymonta. Wisła dzieli się punktami ze Stalą Rzeszów
-
19:19
Bardzo trudne warunki na małopolskich drogach! Pada śnieg, jest ślisko
-
21:05
Jak rozmawiać z nastolatkami o narkotykach?
-
14:05
W pomaganiu ważna jest ciągłość
-
14:05
Łucja Malec - Kornajew pokazuje swój Kraków
-
14:05
Seniorzy ją rozczulają
-
14:05
Stara się leczyć traumę transgeneracyjną
-
14:05
Wystawia sztuki na osiedlach, na klatkach schodowych, w oknach, by być bliżej ludzi
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze