W wyborach do małopolskiego sejmiku z 39 możliwych do obsadzenia mandatów PiS zdobyło 21, KO - 12, Trzecia Droga – 6 - podała we wtorek Państwowa Komisja Wyborcza na stronie internetowej.

Z danych PKW wynika, że w 39-osobowym sejmiku małopolskim znajdzie się 21 radnych Prawa i Sprawiedliwości, które w tych wyborach otrzymało w sumie 43,9 proc. poparcia. Kandydaci Koalicji Obywatelskiej zdobyli 12 mandatów na podstawie 25,94 proc. głosów. W sejmiku zasiądzie także sześciu radnych Trzeciej Drogi, na którą oddano w Małopolsce 12,39 proc. głosów.

Komitet Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy co prawda przekroczył próg wyborczy, zdobywając 7,95 proc. poparcia, jednak nie uzyskał żadnego mandatu.

Według oficjalnych informacji podanych w poniedziałek przez PKW na podstawie danych ze wszystkich komisji obwodowych, największe poparcie w wyborach do sejmiku województwa małopolskiego zdobyli kandydaci Prawa i Sprawiedliwości - na PiS oddano łącznie 581 510 głosów. Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska, na którą zagłosowało 343 649 osób, dalej: Trzecia Droga - 164 198 głosów, Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy - 105 377 głosów.

Lewica nie przekroczyła 5-procentowego progu wyborczego, otrzymując 62 755 głosów (4,74 proc. poparcia). Bezpartyjni Samorządowcy zdobyli 34 619 głosów (2,61 proc.), kandydaci z KWW Normalny Kraj - 15 428 głosów (1,16 proc.), Koalicja Samorządowa OK Samorząd - 13 608 (1,03 proc.), Błękitna Polska - 2 883 (0,22 proc.), a PL!SP - 719 głosów (0,05 proc.).

Radni do sejmiku województwa małopolskiego byli wybierani w sześciu okręgach. W okręgu nr 1 (powiaty olkuski, chrzanowski, oświęcimski, miechowski) do podziału było pięć miejsc, w okręgu nr 2 (pow. proszowicki, krakowski i wielicki) – sześć, w obejmującym Kraków okręgu nr 3 - osiem, po siedem mandatów można było zdobyć w okręgach nr 4 (pow. wadowicki, myślenicki, suski, nowotarski, tatrzański) oraz nr 5 (pow. bocheński, brzeski, dąbrowski, tarnowski i Tarnów), a w okręgu nr 6 (pow. limanowski, gorlicki, nowosądecki i Nowy Sącz) – sześć mandatów.

Mandaty do samorządu wojewódzkiego z listy PiS zdobyli m.in. Jan Duda, przewodniczący Sejmiku, prywatnie ojciec prezydenta Andrzeja Dudy, b. małopolska kurator oświaty Barbara Nowak, dotychczasowy wicemarszałek Małopolski Łukasz Smółka, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP minister Piotr Ćwik, dotychczasowy marszałek Małopolski Witold Kozłowski.

Z Listy KO weszli m.in. b. posłanka Lidia Gądek, b. poseł Grzegorz Lipiec, b. burmistrz Niepołomic Stanisław Kracik, a z listy Trzeciej Drogi wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka.

Do sejmiku nie dostali się m.in. wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Maciej Gdula oraz dotychczasowy wicewojewoda małopolski Ryszard Śmiałek (Lewica), b. poseł PO Bogusław Sonik (Trzecia Droga, b. wicewojewoda małopolski Mateusz Małodziński (PiS).

W wyborach samorządowych w 2018 roku PiS uzyskało 43,5 proc. głosów wyborców, co przełożyło się na 24 mandaty i możliwość samodzielnego rządzenia. KO miała 22,6 proc. poparcia i 11 radnych, PSL 10 proc. i 4 radnych, komitet Kukiz’15 z wynikiem 5,76 proc. przekroczył próg wyborczy, ale nie uzyskał mandatu. Marszałkiem województwa w kończącej się kadencji jest Witold Kozłowski.