1. Czy najlepiej zarabiający Polacy powinni płacić wyższe niż dotychczas podatki?
Jestem za wprowadzeniem sprawiedliwego podatku dochodowego. Podatki powinny być progresywne, bogatsi zarabiający proporcjonalnie więcej powinni dokładać się do wspólnego budżetu. Wprowadzenie stawek progresywnych musi być powiązane z uporządkowaniem polskiego prawa podatkowego.
2. Czy wiek, w którym Polacy przechodzą na emeryturę, powinien być obniżony?
O wieku emerytalnym powinien decydować okres stażu pracy i jej uciążliwość. Problemem nie jest sam wiek przechodzenia, ale niski poziom wynagrodzeń, a w konsekwencji niski poziom emerytur. Będziemy dążyć do wprowadzenia równej dla wszystkich emerytury obywatelskiej w wysokości wystarczającej na utrzymanie, finansowanej bezpośrednio z progresywnych podatków.
3. Czy Narodowy Fundusz Zdrowia powinien być zlikwidowany, a służba zdrowia finansowana bezpośrednio z budżetu państwa?
Jesteśmy za zlikwidowaniem składki zdrowotnej – służba zdrowia będzie finansowana bezpośrednio z budżetu państwa. Musimy zatrzymać komercjalizację najczęstszych badań i zabiegów, z których zysk czerpią prywatni przedsiębiorcy. Służba zdrowia ma służyć choremu, a nie korporacjom medycznym.
4. Czy euro powinno zastąpić złotówkę?
Jesteśmy za wprowadzeniem euro, ale na całkowicie innych zasadach, niż miało to miejsce dotychczas. Źródłem szczególnych problemów jest źle przemyślana integracja walutowa, niezawierająca żadnych mechanizmów chroniących słabsze gospodarki Unii przed szokiem zewnętrznym, a przez to prowadząca do dalszego pogłębienia różnic pomiędzy peryferiami Unii a jej centrum. Patrząc na doświadczenia takich krajów jak Grecja i Hiszpania, potrzebujemy innych reguł, żeby unikać takich i innych kryzysów.
5. Czy Polska powinna przyjąć określoną liczbę uchodźców z krajów Bliskiego Wschodu ogarniętych konfliktem?
Jesteśmy za przyjęciem uchodźców. Uważamy, że to nasze polityczne i etyczne zobowiązanie, uregulowane prawem międzynarodowym, i musi być realizowane. Jednocześnie jesteśmy za wywieraniem presji na organizacje, które mają kluczowy wpływ na rozwiązywanie problemów na miejscu skąd pochodzą uchodźcy, tak aby nie byli zmuszeni opuszczać swoich krajów.
6. Czy aborcja powinna być całkowicie zakazana, podobnie jak in vitro?
Jako partia zapewnimy powszechny dostęp do antykoncepcji. Wprowadzimy refundację środków antykoncepcyjnych i pełną refundację zabiegów in vitro. Jesteśmy przeciwnikami rozwiązywania problemu przerywania ciąży poprzez represje
karne. Prawo, które obowiązuje w Polsce, nie działa – bez kłopotu omijają je kobiety zamożne, uderza natomiast w kobiety biedne, znajdujące się w ciężkiej sytuacji życiowej. Niezależnie od różnic, jakie dzielą nas w etycznej ocenie przerywania ciąży, jesteśmy przekonani, że rolą państwa nie jest stawanie w tej sprawie po stronie jednego światopoglądu. Decyzja o macierzyństwie powinna pozostawać w rękach kobiety.
7. Czy ustawa o związkach partnerskich powinna zostać uchwalona czy odrzucona przez parlament?
Jesteśmy za wprowadzeniem związków partnerskich. Ustawa taka ureguluje między innymi prawa do dziedziczenia, zasądzania alimentów a także współdzielenia opieki nad dziećmi po rozpadzie związku.
8. Czy gimnazja powinny zniknąć z systemu polskiej edukacji?
Partia Razem nie ma jednoznacznego stanowiska na ten temat. Osobiście jestem za reformowaniem samych programów nauczania, a nie za systemowymi radykalnymi zmianami, które na pewno doprowadziłyby do chaosu ze szkodą dla dzieci.
9. W jakim wieku dzieci powinny rozpoczynać naukę szkolną?
Jestem za obowiązkiem szkolnym dla sześciolatków w ramach spójnych, dobrze przygotowanych programów, których treści dostosowane są do poziomu intelektualnego i emocjonalnego dzieci.
10. Czy powinna być wprowadzona powszechna opłata audiowizualna?
Jesteśmy za przywróceniem znaczenia telewizji publicznej. Będziemy dążyć do przerzucenia kosztów z abonamentu na finansowanie telewizji państwowej z udziału w dochodach z reklam emitowanych przez telewizje prywatne.
- A
- A
- A
Piotr Plebańczyk. Okręg - Tarnów. RAZEM
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
13:36
MON pomoże w remoncie DK73 i budowie wschodniej obwodnica Tarnowa?
-
13:28
Czy święta to odpowiedni czas na trudne rozmowy?
-
13:17
Goprowcy znieśli z Babiej Góry na noszach turystę z urazem pachwiny
-
13:06
Czy święta to odpowiedni czas na trudne rozmowy?
-
12:37
W Tatrach intensywnie pada śnieg. Wzrasta zagrożenie lawinowe
-
12:23
Nie żyje piłkarz, który był legendą Cracovii. Miał 101 lat
-
12:15
Oszuści od wirtualnych kwater mają nową metodę. Kopiują ogłoszenia obiektów noclegowych
-
11:54
Radio Kraków nadaje świątecznie
-
10:57
Karambol na obwodnicy Krakowa. Zderzyło się pięć samochodów
-
10:42
Odcinek S7 Widoma – Kraków i Północna Obwodnica Krakowa już otwarte!
-
10:32
Jennifer Hudson – Gift of Love
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze