"Wszyscy z dnia na dzień znaleźliśmy się w odmiennej niż dotychczas sytuacji. W dużej mierze dotyczy to branży handlu, której sprawne działanie jest teraz niezwykle ważne, aby zapewnić społeczeństwu dostęp do żywności" - podkreślił cytowany w komunikacie Maciej Ptaszyński, wiceprezes Polskiej Izby Handlu, zrzeszającej 30 tys. sklepów, dystrybutorów oraz hurtowni spożywczych i drogeryjnych.
Jego zdaniem głównym problemem, z jakim spotyka się teraz sektor, jest brak ludzi do pracy. Zaznaczył, że kluczowe jest zapewnienie odpowiedniej liczby zmotywowanych pracowników i środków bezpieczeństwa. "Proponujemy, aby rząd jak najszybciej wprowadził +Pakiet dla zapewnienia ciągłości dostaw żywności+" – zaapelował.
Powody, dla których branża boryka się z niedoborem pracowników jest, jak podkreśliła PIH, konieczność opieki nad dziećmi, obawa przed zarażeniem się koronawirusem, a także "brak możliwości zatrudniania pracowników tymczasowych (głównie z Ukrainy), którzy stanowią obecnie ok. 30 proc. załogi centrów dystrybucyjnych".
PIH postuluje dodatkowe wsparcie finansowe dla rodziców, którzy mimo uprawnienia do opieki nad dzieckiem decydują się na kontynuowanie pracy. A także apeluje o wprowadzenie procedur i zapewnienie środków zwiększających bezpieczeństwo osób pracujących w handlu żywnością - szczególnie pracowników sklepów i hurtowni.
Handlowcy proponują np. wymóg pakowania pieczywa i innych towarów w torebki foliowe oraz tymczasowe zliberalizowanie ograniczenia handlu w niedzielę, "by chociaż częściowo rozładować kolejki i problemy organizacyjne w sklepach".
Wskazują, że przedstawiciele handlu i dystrybutorzy żywności powinni pilnie mieć dostęp do środków higienicznych – płynów dezynfekujących, rękawiczek, maseczek.
Inne konieczne według PIH działania to wprowadzenie "pakietu ułatwień do zatrudniania pracowników tymczasowych w sektorze handlu i produkcji żywności", obejmującego np. "przedłużenie obowiązujących wiz i zezwoleń na pracę dla pracowników tymczasowych z Ukrainy zatrudnionych obecnie ww. sektorach".
W tym kontekście wskazuje m.in. na możliwość wjazdu do Polski pracowników, którzy byli zatrudnieni w tych sektorach w ostatnich 12 miesiącach przez okres co najmniej 3 miesięcy i wyjechali w celu odnowienia pozwolenia na pracę. Postuluje też m.in. ograniczenie formalności związanych z wydawaniem nowych zezwoleń na pracę w tych sektorach.
"Sytuacja w walce z epidemią jest dynamiczna, dlatego ważne jest, by odpowiednio wcześniej rozpocząć prace nad zapewnieniem ciągłości dostaw oraz umożliwić odpowiedni przepływ informacji z firmami z tych sektorów" – zaznaczył Ptaszyński.
PIH zwraca uwagę, że ważne jest też powołanie zespołu do spraw zapewnienia ciągłości dostaw żywności z udziałem przedstawicieli rządu na najwyższym szczeblu oraz organizacji zrzeszających handel i dystrybutorów żywności.
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze.
Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.
(PAP/ko)