Anna Adamkiewicz z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa apeluje o pomoc potrzebującym w związku z mrozami. "Jeśli widzimy osoby nieprzytomne na ulicy, zadzwońmy pod numer 112, służby na pewno przyjadą i pomogą. Takim telefonem możemy komuś bardzo pomóc, nawet uratować życie" - mówi Anna Adamkiewicz.
Jak informuje rzecznik prasowy krakowskiej policji Sebastian Gleń, w nocy z 5 na 6 stycznia policjanci przewieźli co najmniej 5 osób zagrożonych zamarznięciem do odpowiednich placówek, w tym 4 osoby pod wpływem alkoholu do izby wytrzeźwień przy ul. Rozrywka, a 1 osobę do znajdującej się tam ogrzewalni.
Mróz dawał się też we znaki drogowcom w Krakowie:
Arktyczne mrozy zapanowały w Tatrach. W piątek nad ranem na Kasprowym Wierchu termometry pokazywały minus 25 stopni Celsjusza, a w Zakopanem było 18 stopni mrozu. Ratownicy górscy odradzają wszelkich wyjść w góry. Temperatura ma nadal spadać.
Według synoptyków, najzimniej w Zakopanem ma być w nocy z soboty na niedzielę. Wówczas temperatura może spaść do minus 28 stopni Celsjusza.
Na Kasprowym Wierchu leży już 120 cm śniegu. W Tatrach obowiązuje trzeci, znaczny stopień zagrożenia lawinowego. Ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w takich warunkach odradzają wycieczek w wyższe partie gór.
"Zagrożenie lawinowe jest znaczne. Każdy, kto wychodzi powyżej górskich schronisk, musi sobie zdawać sprawę z zagrożenia. Idąc w takich warunkach na wysokogórskie wyprawy, trzeba mieć odpowiednią wiedzę oraz stosowny sprzęt, jak raki czekan czy zestaw lawinowy – detektor, sondę i łopatkę" – powiedział PAP ratownik dyżurny Piotr Konopka.
Lawinowa trójka oznacza, że pokrywa śnieżna jest umiarkowanie lub słabo związana z podłożem, a wyzwolenie lawiny jest możliwe już przy małym obciążeniu dodatkowym. Powyżej górnej granicy lasu warunki do uprawiania turystyki są bardzo trudne, szlaki są przykryte warstwą świeżego śniegu, a ich przebieg w wielu miejscach jest niewidoczny.
W niektórych miejscach na szlakach utworzyły się wielkie zaspy śnieżne.
(RK,PAP/ew)