Aby żywopłot dobrze pełnił swoją funkcję, trzeba pamiętać o kilku sprawach. Musi być jednakowo oświetlony – fragmenty pogrążone w cieniu rozwijają się słabiej. Ponieważ rośliny rosną tu w dużym, nienaturalnym zagęszczeniu, konkurują ze sobą o wodę i pokarm. Efektem jest szybkie wyjałowienie gleby, dlatego już na etapie sadzenia trzeba zapewnić roślinom jak najlepsze podłoże, zgodne z ich wymaganiami, a później regularnie je nawozić i oczywiście podlewać (dotyczy to zwłaszcza młodych żywopłotów). Pamiętajmy też o ściółkowaniu podłoża kompostem lub skoszoną trawą.
Tniemy jednoroczne pędy, skracając je o połowę. Gatunki, które gubią liście na zimę i rosną w miarę szybko, pierwszy raz przycinamy pod koniec zimy lub wczesną wiosną; ewentualnie powtórnie w lipcu. Żywopłoty o zimozielonych liściach i z iglaków przycinamy najwcześniej w maju (gdy miną późnowiosenne przymrozki). Rośliny wolno rosnące, np. cisy, tniemy raz w sezonie. Jeżeli w żywopłocie rezydują ptaki, do strzyżenia przystąpmy po wyprowadzeniu pierwszego lęgu, na początku lipca.
Na żywopłoty formowane wybiera się takie gatunki drzew i krzewów liściastych oraz iglaków, które dobrze znoszą cięcie i łatwo się zagęszczają. Żywopłoty formowane zazwyczaj tworzy się z jednego gatunku lub odmiany roślin.
Na żywopłoty formowane z roślin iglastych nadają się: modrzew europejski i japoński, świerk pospolity, świerk biały, cis pośredni i pospolity, żywotnik zachodni, choina kanadyjska.
Z drzew liściastych na żywopłoty formowane nadają się np.: klon polny, grab pospolity, głóg pośredni 'Paul's Scarlet', buk pospolity, lipa drobnolistna, lipa szerokolistna.
Z krzewów liściastych na żywopłoty formowane nadają się m.in.: berberysy Thunberga, bukszpan wieczniezielony, irga pomarszczona, irga rozkrzewiona, irga błyszcząca, forsycja pośrednia, ligustr pospolity, jaśminowiec, pęcherznica kalinolistna.
PYTANIE KONKURSOWE:
Proszę podać nazwy przynajmniej trzech gatunków roślin liściastych, które nadają się na żywopłoty.