Fot. Marcin Golec
Alekasnder Miszalski zapowiada kontrolę kontroli UKEN
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa wyższego wszczęło na uczelni kontrolę - dotyczy ona między innymi dyscyplinarnych zwolnień pracowników, do których dochodziło w ostatnich latach, w czasie kadencji profesora Piotra Borka.
Aleksandar Miszalski, poseł Koalicji Obywatelskiej i kandydat na prezydenta Krakowa, zapowiada, że będzie kontrolować kontrolę:
Będę tego pilnować. Zobowiązuję się, że będziemy sprawdzać wyniki kontroli i będziemy pilnować ewentualnych konsekwencji
O stanowisko rektora z profesorem Piotrem Borkiem chciał powalczyć profesor Piotr Trojański. Został jednak wykluczony przez radę uczelni, jego zdaniem dlatego, że bronił zwalnianych przez Borka pracowników.
Sam rektor Borek przekonuje, że Rada Uczelni jest organem niezależnym i nie może odnosić się do jej decyzji.
Łukasz Smółka chwali się rozwojem transportu kolejowego w Małopolsce
15 marca poruszano też temat transportu. Wicemarszałek Łukasz Smółka chwalił się sukcesami samorządu województwa związanymi z rozwojem transportu kolejowego. W roku 2023 przewieziono 20 milionów pasażerów.
Mieszkańcy i jasno wskazują, że chcą, aby do mniejszych miejscowości pociągi docierały, zatrzymywały się na tych stacjach, żeby powstawały parkingi Park And Drive i na to jesteśmy przygotowani, chociażby na nową perspektywę środków europejskich, żeby samorządy miały możliwość skorzystania z nich
– mówił Smółka.
Prawo i Sprawiedliwość chciałoby ten trend rozwijać - między innymi pomagając w budowie nowych przystanków - doaje Łukasz Smółka
Kandydaci na radnych z komitetu Łukasza Gibały obiecują autobusy z obrzeży Krakowa co kwadrans
O transporcie, ale już w samym Krakowie mówili kandydaci do rady miasta z list komitetu Łukasza Gibały "Kraków dla mieszkańców". Zapowiadają likwidację "białych plam" na mapie transportowej miasta.
Michał Puchała obiecuje kursy autobusów co 15 minut z obrzeży miasta, tak aby każdy mógł szybko dotrzeć do centrum. W planach byłaby też obniżkę cen biletów komunikacji miejskiej i bilet semestralny dla osób niezameldowanych w Krakowie.
Łukasz Gibała zapowiada monitoring krakowskich rzek
Łukasz Gibała, kandydat na prezydenta Krakowa, zapowiada utworzenie Krakowskiego Alarmu Wodnego, który ma być hydrologiczną wersją Krakowskiego Alarmu Smogowego.
Zapowiada szczegółowy monitoring stanu czystości krakowskich rzek:
Za pomocą takich przenośnych mierników mierzony jest regularnie poziom zanieczyszczeń w najważniejszych krakowskich rzekach, a następnie to wszystko jest zbierane do kupy i prezentowane w takiej bardzo przystępnej formie
Monitoring ma oczywiście doprowadzić także do wyciągania konsekwencji wobec tych, którzy zanieczyszczają rzeki.
Łukasz Kmita - kandydat na PiS na prezydenta Krakowa - przedstawił swoje propozycje dla przedsiębiorców.
Poseł i kandydat obiecuje ulgi w podatku od nieruchomości dla firm, które tracą dochody z powodu remontów ulic, przy których znajdują się ich siedziby:
Drugim fundamentalnym założeniem jest powołanie rady przedsiębiorców. W Krakowie jest ponad 175 tysięcy podmiotów gospodarczych, które prowadzą samodzielnie biznes, albo mają zatrudnione 2, 3 lub 4 osoby. Te osoby nie mają swojego szerokiego przedstawicielstwa. Są różne organizacje, ale one nie mają konkretnego głosu. Dlatego powołamy Krakowską Radę Przedsiębiorców
Trzeci pomysł to projekt „Kraków przyjazny przedsiębiorcom”, w ramach którego miasto będzie świadczyć na przykład pomoc prawną czy czy w pozyskiwaniu środków europejskich.
Jakub Przewoźnik prezentuje interaktywną Mapę Potrzeb Mieszkańców Oświęcimia
Przenosimy się teraz poza Kraków - Jakub Przewoźnik, kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Oświęcimia - zaprezentował interaktywną Mapę Potrzeb Mieszkańców miasta.
Na specjalnej platformie w internecie oświęcimianie mogą zaznaczać problemy, które należy rozwiązać
Pokazujemy władzom naszego miasta oraz mieszkańcom Oświęcimia, że można zrobić coś społecznie bez wsparcia całego zaplecza urzędniczego
– powiedział Przewoźnik
Przewoźnik chciałby unowocześniać miasto - obiecuje instalację ekranów ledowych w miejsce zwykłych billboardów. Ma to pozwolić na wykorzystanie przestrzeni reklamowej nie jednemu, a wielu zainteresowanym.
W Tarnowie zaprezentowano oficjalnie kandydatów Koalicji Obywatelskiej na radnych
Wśród 31 osób są doświadczeni działacza samorządowi, byli i obecni radni, lekarze i przedsiębiorcy.
Taki skład może zapewnić sukces wyborczy - mówi poseł Robert Wardzała, odpowiedzialny za wybór kandydatów:
Ze względów demograficznych zmniejszyła się liczba mandatów w mieście. To już nie 25, ale 23 mandaty. Poprzednio KO zdobyła 9 mandatów. Dziś, przy mniejszej ilości radnych, powinno to być 8 mandatów. Może być lepiej.
Na tarnowskich listach Koalicji Obywatelskiej znalazła się między innymi wiceprezydent Tarnowa Malgorzata Mękal, ale też kontrowersyjny radny Marek Ciesielczyk.
Drugim fundamentalnym założeniem jest powołanie rady przedsiębiorców. W Krakowie jest ponad 175 tysięcy podmiotów gospodarczych, którzy prowadzą samodzielnie biznes, albo mają zatrudnione 2, 3 lub 4 osoby. Te osoby nie mają swojego szerokiego przedstawicielstwa. Są różne organizacje, ale one nie mają konkretnego głosu. Dlatego powołamy Krakowską Radę PRzedsiębiorców