1. Czy najlepiej zarabiający Polacy powinni płacić wyższe niż dotychczas podatki?
Przede wszystkim skala podatkowa powinna być dużo bardziej zróżnicowana niż obecny system dwustopniowy, który w rzeczywistości niewiele różni się od podatku liniowego. Jeśli chodzi o najlepiej uposażonych obywateli Polski, to zgodnie z deklaracją programową Partii Razem, osoby zarabiające powyżej 500 000 zł rocznie powinny być objęte 75-procentowym podatkiem od dochodów powyżej tej sumy.
2. Czy wiek, w którym Polacy przechodzą na emeryturę, powinien być obniżony?
Zamiast o wieku emerytalnym, należałoby raczej mówić o momencie przejścia na emeryturę, który powinien być uzależniony przede wszystkim od takich czynników jak staż pracy oraz specyfika wykonywanego zawodu. Potrzebnym rozwiązaniem jest gwarantowana, obywatelska emerytura, gdyż w obecnym systemie w wielu przypadkach wysokość wynagrodzeń, a w związku z tym wysokość składki emerytalnej i oszczędności, są na żenująco niskim poziomie.
3. Czy Narodowy Fundusz Zdrowia powinien być zlikwidowany, a służba zdrowia finansowana bezpośrednio z budżetu państwa?
System punktowy obowiązujący obecnie, w którym „prognozuje się” ilość poszczególnych świadczeń medycznych (a wielu się nawet nie uwzględnia), jest zdecydowanie złym rozwiązaniem. Ochrona zdrowia jest jednym z priorytetowych zadań państwa i jako taka powinna być finansowana bezpośrednio z budżetu państwa.
4. Czy euro powinno zastąpić złotówkę?
Nie mam wystarczającej wiedzy na ten temat. Zgodnie ze stanowiskiem Partii Razem Polska obecnie powinna się wstrzymać z przyjęciem waluty euro. Ewentualne decyzje w tej kwestii powinny być efektem pogłębionej dyskusji i reformy strefy euro, która gwarantowałaby stabilność w jej obrębie.
5 Czy Polska powinna przyjąć określoną liczbę uchodźców z krajów Bliskiego Wschodu ogarniętych konfliktem?
Zdecydowanie tak. Poza oficjalnymi zobowiązaniami, które regulowane są odpowiednimi umowami międzynarodowymi, powinniśmy jako ludzie pomagać ludziom uciekającym przed wojną i głodem bez względu na ich pochodzenie, płeć czy wyznanie. Jako państwo Polska powinna wypracować (także we współpracy z innymi krajami) program działania pomocowego na rzecz uchodźców zarówno na obszarze Europy, jak i w krajach, które zmuszeni są opuszczać.
6. Czy aborcja powinna być całkowicie zakazana, podobnie jak in vitro?
Zarówno zabiegi zapłodnienia metodą in vitro, jak i zabiegi aborcji powinny być legalne i dostępne. Metoda in vitro jest jednym ze skutecznych sposobów leczenia bezpłodności. Jeśli chodzi o aborcję, to decyzja o jej dokonaniu powinna leżeć przede wszystkim po stronie kobiet, które z różnych względów nie chcą lub nie mogą pozwolić sobie na urodzenie dziecka, bądź też zaszły w ciążę nie z własnej woli. Penalizacja aborcji nie jest zresztą skuteczna. Powinniśmy raczej skupić się na szerokiej edukacji seksualnej i rodzicielskiej, a także zapewnić powszechną dostępność do środków antykoncepcyjnych, co zapobiegłoby w wielu przypadkach konieczności uciekania się do aborcji.
7. Czy ustawa o związkach partnerskich powinna zostać uchwalona czy odrzucona przez parlament?
Ustawa o związkach partnerskich powinna zostać przyjęta i mieć charakter równościowy. Prawo do utworzenia rodziny powinien mieć każdy bez względu na płeć i charakter relacji łączących go z partnerem.
8. Czy gimnazja powinny zniknąć z systemu polskiej edukacji?
Kwestia likwidacji lub pozostawienia gimnazjów jest dyskusyjna. Wiele krytycznych głosów ze strony środowiska nauczycielskiego i akademickiego wskazuje na to, iż wprowadzenie gimnazjów było edukacyjnym błędem. Z drugiej strony ponowna reforma systemu oświaty pociągnęłaby za sobą ogromne koszty związane nie tylko ze zmianą programu nauczania, ale także z integracją powstałej w międzyczasie infrastruktury szkolnej.
9. W jakim wieku dzieci powinny rozpoczynać naukę szkolną?
Nie mam zdania na ten temat. Osobiście nie mam nic przeciwko posyłaniu sześciolatków do szkoły (sam rozpocząłem naukę w tym wieku). Może dobrym rozwiązaniem byłoby przywrócenie klas zerowych.
10. Czy powinna być wprowadzona powszechna opłata audiowizualna?
Z pewnością media publiczne powinny być finansowane z budżetu państwa, a abonament może być znaczącym dodatkiem do tego budżetu. Należałoby jednak przedyskutować zakres i sposób jego opłacania przez poszczególne podmioty. Przykład brytyjski pokazuje, że media publiczne mogą z powodzeniem funkcjonować na wysokim poziomie bez reklamodawców przy jednoczesnej wysokiej ściągalności opłaty audiowizualnej.
- A
- A
- A
Paweł Swoboda. Okręg - Kraków. RAZEM
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
13:36
MON pomoże w remoncie DK73 i budowie wschodniej obwodnica Tarnowa?
-
13:28
Czy święta to odpowiedni czas na trudne rozmowy?
-
13:23
Jeden z podejrzanych w sprawie strzelaniny na ulicy Dietla jest w rękach policji. Poszukiwani są dwaj inni
-
13:17
Goprowcy znieśli z Babiej Góry na noszach turystę z urazem pachwiny
-
13:06
Czy święta to odpowiedni czas na trudne rozmowy?
-
12:37
W Tatrach intensywnie pada śnieg. Wzrasta zagrożenie lawinowe
-
12:23
Nie żyje piłkarz, który był legendą Cracovii. Miał 101 lat
-
12:15
Oszuści od wirtualnych kwater mają nową metodę. Kopiują ogłoszenia obiektów noclegowych
-
11:54
Radio Kraków nadaje świątecznie
-
10:57
Karambol na obwodnicy Krakowa. Zderzyło się pięć samochodów
-
10:42
Odcinek S7 Widoma – Kraków i Północna Obwodnica Krakowa już otwarte!
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze