1. Czy najlepiej zarabiający Polacy powinni płacić wyższe niż dotychczas podatki?

Odp. Nie, dlaczego Polak ma być karany za to, że więcej zarabia? Dodatkowo stałe i przejrzyste wartości nie dają pola do „kombinacji podatkowych”, na których traci Budżet Państwa.

 

2. Czy  wiek, w którym Polacy przechodzą na emeryturę, powinien być  obniżony?

Odp. Nie

 

3. Czy Narodowy Fundusz Zdrowia powinien być zlikwidowany, a służba zdrowia finansowana bezpośrednio z budżetu państwa?

Odp. Koncepcji jest wiele, aczkolwiek „diabeł tkwi w szczegółach”. Dużo istotniejszą kwestią systemu ochrony zdrowia niż „kto finansuje” jest pytanie „jak finansuje”. Moim zdaniem należy wprowadzić symboliczną opłatę za wizytę u lekarza „na fundusz” w postaci 50gr czy złotówki, zwiększyć konkurencyjność na rynku medycznym (również prywatne podmioty) itd.

 

4. Czy euro powinno zastąpić złotówkę?

Odp. Na dzień dzisiejszy nie sposób jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Warto pamiętać, że Polacy zgodzili się już na to podczas referendum akcesyjnego, aczkolwiek Unia Europejska od kilku miesięcy jest targana przez różne kryzysy – jeśli wyjdzie z tego mocniejsza to dalsza integracja jest właściwą drogą.

 

5 Czy Polska powinna przyjąć określoną liczbę  uchodźców z krajów Bliskiego Wschodu ogarniętych konfliktem?

Odp. Tak, ale pod warunkiem sprawdzenia ich pod kątem bezpieczeństwa oraz posiadając konkretny plan aktywizacji zawodowej i społecznej tych uchodźców. Oczywiście mówimy o uchodźcach, a nie imigrantach.

 

6. Czy aborcja powinna być całkowicie zakazana, podobnie jak in vitro?

Odp. Nie – kompromis zastosowany w Polskim prawie jest dobry.

 

7. Czy  ustawa o związkach partnerskich powinna zostać uchwalona czy odrzucona przez parlament?

Odp. Powinna zostać uchwalona. Każdy dorosły człowiek powinien móc o sobie stanowić o ile nie stwarza to zagrożenia dla innych dorosłych osób.

 

8. Czy gimnazja powinny zniknąć z   systemu polskiej edukacji?

Odp.

Tak – obecny system zdaniem wielu pedagogów i metodyków nie sprawdza się zarówno w warstwie edukacyjnej jak i rozwoju społecznego. W dyskusji na temat szkolnictwa argumentem może być tylko dobro dzieci, a nie ilość zatrudnionych pracowników.

 

 

9. W jakim wieku dzieci powinny rozpoczynać naukę szkolną?

Odp. 6 lat.

 

10. Czy  powinna być wprowadzona powszechna opłata audiowizualna?

Odp. Koncepcji jest wiele:  powszechna opłata audiowizualna, abonament czy opłata pobierana przy zakupie sprzętu radiowo-telewizyjnego. Osobiście jestem zwolennikiem tej ostatniej koncepcji, jeśli zostaniemy przy utrzymaniu mediów publicznych.