1. Czy najlepiej zarabiający Polacy powinni płacić wyższe niż dotychczas podatki?
Odp.
Nie. Uważam za lepszy dla gospodarki jest system podatkowy liniowy. My proponujemy 16 % podatek dochodowy. Mechanizmem chroniącym mniej zamożnych będzie wyższa kwota wolna od podatku. Zamożniejsi ludzie napędzają konsumpcję i to nam się opłaci, jeśłi zamiast wysokich podatków będą kupować więcej dóbr. To ożywi gospodarkę.
2. Czy wiek, w którym Polacy przechodzą na emeryturę, powinien być obniżony?
Odp.
Narazie nie. Trzeba zrobić analizy czy nas stać na niższy wiek emerytalny, przeprowadzić konsulatcje społeczne. Najlepszym rozwiązaniem byłaby możliwość wyboru albo wiek albo przepracowany okres czy też zgromadzony dotychczas kapitał. Nie wszyscy chcą odchodzić na emeryturę wcześniej. Dobrze jest opracować system, który będzie lepiej dopasowany do obywateli, ale oczywiście w ramach posiadanych teraz możliwości faktycznych państwa.
3. Czy Narodowy Fundusz Zdrowia powinien być zlikwidowany, a służba zdrowia finansowana bezpośrednio z budżetu państwa?
Odp.
Nie. Wydaje się, że trzeba inaczej, lepiej, bardziej optymalnie zorganizować NFZ. Uszczelnić. Zbudować koszyk świadczeń gwarantowanych.
4. Czy euro powinno zastąpić złotówkę?
Odp.
Tak. Musimy wejść również do unii monetarnej. Będzie to miało dobry wpływ na naszą gospodarkę, np. konkurencyjny eksport. Ale musimy bardzo dobrze się do tego przygotować i wejść do systemu ze stabilną gospodarkąi po odpowiednim kursie, żeby nie podzielić losu Grecji. Oczywiście okres przejściowy może być trudny, ale Niemcy to przetrwali i wyszło im to na plus.
5 Czy Polska powinna przyjąć określoną liczbę uchodźców z krajów Bliskiego Wschodu ogarniętych konfliktem?
Odp. Tak. Po pierwsze jesteśmy z kręgu cywilizacji europejskiej, gdzie zasady humanitaryzmu są nie tylko hasłem. Uchodźcy, to przecież ludzie uciekający przed wojną i nie można się przed nimi zamykać. Po drugie solidaryzm z UE. Musimy, jeśli chcemy w Unii coś znaczyć, na poważnie w niej uczestniczyć. Musimy przyjąć określona liczbę uchodźców, którym musimy zapewnić godne warunki życia i pracy w naszym kraju na zasadzie pełnej asymilacji. Po trzecie pragmatyzm. Możemy zyskać nowych obywateli, którzy urozmaicą nasz kraj i jeśli dobrze to zrobimy, to będą naszymi obywatelami z wyboru, co jest dużą wartością. Będą się z nami identyfikować. Nie możemy dopuścić do sytuacji powstania niezasymilowanych, pozostawionych samych sobie enklaw. Pełnia integracja.
6. Czy aborcja powinna być całkowicie zakazana, podobnie jak in vitro?
Odp. Nie. Kobieta powinna mieć prawo wyboru. Opowiadam się za ochroną życia, ale już istniejącego. In vitro jest wspaniałą zdobyczą medycyny dającą szansę na posiadanie włąsnych dzieci, co dla wielu ludzi jest wartością największą i nie mamy prawa ich tego pozbawiać.
7. Czy ustawa o związkach partnerskich powinna zostać uchwalona czy odrzucona przez parlament?
Odp. Powinna zostać uchwalona. Ewidentnie takie są oczekiwania społeczne. Widzę również potrzebę prawną takiej regulacji. Da to osobom pozostającym we wspólnym pozyciu możliwość dziedziczenia po sobie, decydowania o sprawach wspólnych. Związki partnerskie są pożądanym zjawiskiem, stabilizującym związki.
8. Czy gimnazja powinny zniknąć z systemu polskiej edukacji?
Odp. Nie mam tu bardzo zdecydowanej opinii,
9. W jakim wieku dzieci powinny rozpoczynać naukę szkolną?
Odp. W wieku 6 lat. Nie ma żadnych wątpliwości, że jest to wiek odpowiedni do rozpoczęcia
10. Czy powinna być wprowadzona powszechna opłata audiowizualna?
Odp.