Dotacja umożliwiła przebudowę wizytówki parku – stawu z wyspą, do której prowadzi nowy drewniany mostek. Urokliwe miejsce, chętnie odwiedzane przez mieszkańców.
Spacerujemy, korzystamy z uroków pięknej jesieni, pięknej pogody. Bardzo lubimy przychodzić do parku.
(Przedszkole samorządowe nr 3)
M.Koczyba: A co jest najfajniejszego w tym parku?
Plac zabaw, zjeżdżalnia i różne zabawy. Mi najbardziej kaczki się podobają i te skały, na których można się wspinać. I bardzo lubię zjeżdżać z moim bratem młodszym, który ma już dwa latka.
Park przyciąga zarówno młodszych, jak i starszych mieszkańców. Nad stawem można spotkać wielu miłośników przyrody, bacznych obserwatorów życia kaczek pływających w stawie.
Czasem jest 60 nawet i są piękne, kolorowe ryby. Pomarańczowe, białe, w czarne cętki. Jak się karmi właśnie kaczki, to automatycznie przypływają ryby i porywają kaczkom ten chleb, czy to, czym są karmione po prostu. No i czasem taka się nawiązuje walka, bo kaczki dziobią te ryby, a ryby z kolei znowu za łapki chwytają kaczki. Tak, ja tutaj wszystko obserwuję, tak że doskonale się orientuję.
Projekt powstał na życzenie i przy bardzo aktywnej współpracy mieszkańców, którzy sami brali udział w warsztatach, podczas których na plan parku wpisywano proponowane atrakcje. Plan się powiódł, dziś park stał się ważną atrakcją dla mieszkańców i turystów - podkreśla z dumą burmistrz Dariusz Marczewski:
- Konsekwencją tej rewitalizacji było to, że w tym parku, chociaż można powiedzieć przez cały rok, ale szczególnie w tym sezonie wiosenno-letnim, tutaj tysiące osób są. Z Miechowa, z gminy Miechów, z powiatu miechowskiego, z Małopolski, ze Śląska, ze Świętokrzyskiego.
Pojawienie się turystów ma znaczenie dla lokalnych przedsiębiorców. To ożywienie dla branży gastronomicznej. Ja pytałem restauratorów, pytałem te osoby, które prowadzą tutaj działalność gospodarczą, czy po otwarciu parku, po tym gdy poszła informacja, poszła reklama tego parku, czy zauważyli jakąś zmianę i tak, potwierdzili mi, że weekendami prawdopodobnie osoby, które korzystały z tej infrastruktury parku miejskiego, później korzystały również chociażby z gastronomii na terenie Miechowa, co cieszy, bo to pokazuje, że projekt rewitalizacyjny przynosi również efekty jakieś pośrednie wsparcia gospodarczego. Nawet proboszcz wspomniał, że nowe twarze w kościele się pojawiają, tak więc przy okazji promujemy też naszą bazylikę z jej historią, z jej architekturą. To szczególne miejsce też na mapie Małopolski, jeżeli chodzi o obiekty sakralne. Myślę, że to inwestycja, która odmieniła oblicze Miechowa, to inwestycja wskazana przez mieszkańców, inwestycja, na którą mieszkańcy zwracali uwagę, ale nad którą sami mieszkańcy dużo popracowali
- mówi burmistrz.
Park odmienił Miechów i oblicze Małopolski, a park naprawdę zachwyca, zwłaszcza w barwach słonecznej jesieni.
Wartość projektu rewitalizacji parku to 25,75 mln zł Dofinansowanie z UE wyniosło : 11,07 mln zł Liczący 7,25 ha park , dzięki rewitalizacji zyskał nową infrastrukturę sportową – korty do tenisa i boisko treningowe, trasę dla rowerzystów i rolkarzy, siłownię zewnętrzną oraz dwa place zabaw . Park został ogrodzony i jest monitorowany, co ma znaczenia dla bezpieczeństwa bawiących się dzieci. Zielone serce Miechowa jest dostępne dla wszystkich, również dla osób starszych, z niepełnosprawnościami czy dla rodziców przywożących małe dzieci w wózkach spacerowych, którzy bez przeszkód skorzystają z uroków odnowionego parku.