Muzeum Etnograficzne w Krakowie zaprasza do nauki tworzenia pająków krystalicznych z naturalnej żytniej słomy. Warsztaty będą składały się z dwóch powiązanych ze sobą części. Pierwsza odbędzie się 9 stycznia 2025 roku, a druga 16 stycznia 2024 roku. Podczas pierwszej części warsztatów poznać będzie można kontekst, w którym w przeszłości powstawały pająki oraz przypisywane im znaczenia, a także różne formy konstrukcyjne i używane do ich wykonania materiały. Uczestnicy nauczą się przygotować słomę do powstania pająków: czyścić, ciąć, sortować i świadomie sięgać po odcinki różniące się średnicami oraz konstruować podstawowe moduły wykorzystywane w pająkach krystalicznych, budować centralne kryształy i podpatrzeć sposoby wiązania i wzmacniania dużych ażurowych konstrukcji ze słomy.

Tydzień później, uczestnicy drugiej części warsztatów, rozbudują podstawowe konstrukcje o kolejne poziomy kryształów zwieszających się swobodnie z wierzchołków lub zagnieżdżonych wewnątrz większych brył. Dowiedzieć się również będzie można, jak wykonać i wkomponować w całość dekoracyjne elementy z papieru oraz bibuły: kokardki, kalinki, jeżyki i pompony. Prace odbywać się będą w kameralnej grupie, w inspirującej przestrzeni poświęconej obrzędowości zimowej, wśród historycznych pająków z kolekcji MEK. Muzeum zapewni wszystkie narzędzia i materiały.

Prace wykonane w pierwszej części warsztatów będzie można pozostawić na miejscu do następnego spotkania. Informacje praktyczne:

• Terminy: 9 stycznia i 16 stycznia 2025 r. (czwartki), godz. 17.00-19.00

• Miejsce: Ratusz, plac Wolnica 1 • Cena za obie części warsztatów: 200 zł (obejmuje wszystkie potrzebne materiały)

• Zniżka w wysokości 30% przysługuje posiadaczom: Karty Dużej Rodziny, Krakowskiej Karty Rodzinnej 3+, Krakowskiej Karty Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem

• Liczba miejsc jest ograniczona. Warunkiem rezerwacji miejsca jest dokonanie wpłaty na konto, którego numer prześlemy wraz z potwierdzeniem zgłoszenia przez formularz internetowy na stronie internetowej muzeum: https://etnomuzeum.eu/wydarzenia/pajaki-warsztaty-rekodzielnicze-dla-doroslych.

Prowadząca: Anna Koblak - edukatorka, instruktorka rękodzieła artystycznego i ludowego z ponad dziesięcioletnim stażem. Biolog z wykształcenia. Prowadzi warsztaty plastyczne dla dzieci i dorosłych. Eksperymentuje z różnymi materiałami zbieranymi w naturze i wykorzystuje je w tradycyjnym rękodziele.