Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Ostrzeżenie przed upałami. "Duże zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia"

  • Radio Kraków
  • date_range Środa, 2024.06.26 10:09 ( Edytowany Środa, 2024.06.26 10:36 )
Synoptycy ostrzegają przed upałem na południu i zachodzie Polski. Temperatura maksymalna może tam przekraczać 30 stopni. W czwartek upał obejmie już cały kraj.

Fot. PAP/Grzegorz Momot

Ostrzeżenie obowiązuje w całym województwie łódzkim, świętokrzyskim, opolskim i lubuskim. Ponadto, ostrzeżenie przed upałami obejmuje większość województwa wielkopolskiego, dolnośląskiego, śląskiego, północną część województwa małopolskiego i podkarpackiego oraz południową część województwa mazowieckiego.

Ostrzeżenia będą obowiązywać od środy od godz. 12.30 do piątku do godz. 20.

Rynek Główny zamknięty dla dorożek

Z powodu upałów do piątku wieczorem zamknięty jest postój dorożek na Rynku Głównym. Nieczynny będzie również postój zastępczy przy ulicy Mikołajskiej, przed bazyliką Mariacką.

Konne dorożki mają również zakaz nawet przejazdu przez Rynek Główny, gdzie praktycznie nie ma cienia.

Ze względu na bezpieczeństwo zwierząt i powożących wyznaczone zostały zacienione postoje zastępcze - przy Barbakanie, na alejkach Plant przy ulicy Podzamcze, a także między Sienną a Mikołajską. 

Jak bezpiecznie przetrwać upały?

Jak podkreśla Dorota Pacocha z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, wysokie temperatury stanowią duże zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia, dlatego lepiej zachować ostrożność. Należy ograniczyć opalanie, ponieważ zbyt długie przebywanie na słońcu jest szkodliwe dla organizmu, który łatwo może ulec przegrzaniu, a skóra poparzeniu. Należy przebywać na słońcu nie dłużej niż maksymalnie 2 godz., stosując przy tym filtry ochronne.

Dzieci i osoby starsze nie powinny wychodzić z domu, a jeżeli jest to niezbędne, to koniecznie z nakryciem głowy.

W ciągu dnia należy zamykać w domu okna i żaluzje, by ograniczyć napływ gorącego powietrza do pomieszczeń (szczególnie po stronie nasłonecznionej). Okna należy otwierać nocą, kiedy temperatura jest niższa – jeżeli oczywiście warunki bezpieczeństwa na to pozwalają.

Należy unikać forsownego wysiłku fizycznego w najgorętszej porze dnia. Wysiłek fizyczny, jak np. bieganie może doprowadzić do odwodnienia, skurczów mięśni spowodowanych odwodnieniem i utratą minerałów, przegrzaniem organizmu lub udaru cieplnego.

Pod żadnym pozorem nie wolno zostawiać dzieci i zwierząt w zaparkowanym pojeździe. Temperatura w nagrzanym samochodzie może dochodzić do 50 – 60 st. C.

Upał pozostanie w Polsce do piątku, chociaż na południowym wschodzie może utrzymywać się do soboty.

Prognozy nie są optymistyczne

Przewiduje się, że fale upałów, obecnie częstsze ze względu na zmiany klimatu, będą się nasilać. Grupa World Weather Attribution donosi, że to, co kiedyś zdarzało się raz na dekadę, obecnie ma miejsce 2,8 razy na 10 lat, przy temperaturach o 1,2 stopnia Celsjusza wyższych niż w czasach przedindustrialnych.

Prognozy na przyszłość są jeszcze bardziej alarmujące. Jeśli globalne ocieplenie osiągnie 2 Celsjusza, fale upałów mogą występować 5,6 razy na dekadę, przy temperaturach wyższych o 2,6 stopnia Celsjusza.

Tematy:
Źródło:
Informacyjna Agencja Radiowa

Polska Agencja Prasowa

Autor:
Radio Kraków

Opracowanie:
Justyna Polewska-Nowicka

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz



Zobacz także

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię