Gabriela Olszowska przyznaje w rozmowie z Radiem Kraków, że sama, jako wieloletnia dyrektor szkoły, miała problem z dotychczasowym podziałem zimowego odpoczynku.
„Co trzy lata ferie zaczynały się w połowie stycznia po tygodniowej przerwie grudniowej. Ledwo co przyszły dzieci, już odchodziły” – mówi małopolska kurator oświaty.
Jak dodaje, problem ten znany jest już zachodnim systemom edukacji.
Zmiany mogą spowodować, że w jednym terminie będzie wypoczywało więcej dzieci – a to może być problem choćby dla branży turystycznej.
„Płaczą właściciele orczyków. Musimy ferie dostosowywać do wyciągów? Bez przesady” – komentuje Olszowska.
Ministerstwo Edukacji przyszłoroczne ferie zaplanowało następująco:
-
19 stycznia - 1 lutego 2026:
mazowieckie, pomorskie, podlaskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie -
2 lutego - 15 lutego 2026:
dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, zachodniopomorskie, małopolskie, opolskie -
16 lutego - 1 marca 2026:
podkarpackie, lubelskie, wielkopolskie, lubuskie, śląskie
W tym roku ferie po staremu
Tegoroczne ferie zimowe w szkołach rozpoczną się już za dwa tygodnie. Odbędą się w czterech terminach. Dwutygodniowa przerwa w zajęciach zależnie od województwa nastąpi między 20 stycznia a 26 lutego.
Od 20 stycznia do 2 lutego ferie będą mieć uczniowie z województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i z wielkopolskiego.
Uczniowie z woj. podlaskiego i warmińsko-mazurskiego będą mieć ferie od 27 stycznia do 9 lutego.
Od 3 lutego do 16 lutego na feriach przebywać będą uczniowie z woj. dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i z zachodniopomorskiego.
Ferie dla uczniów z woj. lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego potrwają od 17 lutego do 2 marca.
Następna przerwa w nauce w szkołach – na Wielkanoc – przypada od 17 do 22 kwietnia.
Terminy ferii zimowych w poszczególnych województwach ogłasza minister edukacji i nauki na podstawie rozporządzenia w sprawie organizacji roku szkolnego.