W Małopolsce jest najwięcej miejsc, gdzie bon turystyczny można zrealizować. Oprócz hoteli, pensjonatów i gospodarstw agroturystycznych są to tez parki rozrywki, baseny, czy galerie.
Są bardzo różne możliwości, to może być również skorzystanie z oferty biura podróży, z oferty muzeum, są też, chociażby takie regiony jak Krynica, gdzie mamy jeszcze jazdę na nartach, ale mamy też na przykład ścieżkę w koronach drzew, mamy obiekty UNESCO, czyli obiekty na szlaku architektury drewnianej
- mówi Grzegorz Biedroń szef Małopolskiej Organizacji Turystycznej i dodaje, że małopolscy przedsiębiorcy są jak dotąd największymi beneficjentami projektu Polski Bon Turystyczny:
Małopolska jest zdecydowanie liderem, w skali całego roku to jest prawie jedna czwarta realizacji, bonu, to jest zdecydowanie powyżej 20%, a w okresie zimowym łącznie z Krakowem to jest około 30%, czyli prawie 1/3 realizacji bonów turystycznych miała miejsce w Małopolsce, to pokazuje jak ważna jest to dziedzina gospodarcza dla Małopolski.
Do małopolskich przedsiębiorców, dzięki bonom turystycznym trafiło do tej pory 645 mln zł. Docelowo ta kwota może być znacznie wyższa, bo tylko w Małopolsce nie aktywowano jeszcze 42 tys. bonów.
Czas na płatności bonem mija wraz z końcem marca. Co ważne, rodzice teraz mogą zapłacić bonem za wypoczynek, który jest zaplanowany po tej dacie, na przykład w okresie wakacyjnym. Aby aktywować bon należy zalogować się na stronie EPUAP ZUS, po wypełnieniu danych otrzymamy 16-cyfrowy kod, który należy podać, płacąc za wybraną usługę. Płatności przyjmowane są również on-line. Jeśli ktokolwiek ma problemy z aktywowaniem bonu może przyjść do najbliższej placówki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, pracownicy postarają się pomóc
- mówi Anna Szaniawska, rzeczniczka małopolskiego oddziału ZUS.
Bon turystyczny wspomógł rodziny z dziećmi i przedsiębiorców, ale również budżet państwa, bo wielu właścicieli kwater, zmobilizował do wyjścia z czarnej strefy.
W miejscowościach górskich to były czasami wzrosty kilkudziesięcioprocentowe. Ogromna ilość nagle pojawiła się nowych podmiotów gospodarczych, które przekonały się, że warto legalnie działać, warto płacić podatki na rzecz nie tyle budżetu państwa, ile na lokalne i wspólnoty
- zauważa Grzegorz Biedroń.
Mieszkańcy Małopolski z 355 tys. aktywowanych bonów turystycznych zrealizowali ponad 240 tys. Pełną listę podmiotów, które przyjmują płatność bonami turystycznymi, można znaleźć stronie Polskiej Organizacji Turystycznej.