Przeprowadzenie egzaminu jest dla szkół dobrowolne. A szkoły, które zdecydowały się na takie rozwiązanie, miały także przekazać uczniom informację o tym, jak test będzie przebiegał. Z racji zawieszenia zajęć w szkołach i przedszkolach w związku z epidemią koronawirusa, uczniowie do egzaminu próbnego podchodzą we własnych domach.

Bądź na bieżąco. Relacje z regionu i kraju w Radiu Kraków 

Po pobraniu testów ze strony Centralnej Komisji Egzaminacyjnej uczniowie powinni rozwiązać zadania w domu w takim czasie, jaki jest przeznaczony na wykonanie zadań na egzaminie. Formę zapisywania rozwiązań miała ustalić szkoła lub nauczyciel: ma to być na przykład plik w edytorze tekstów, wydruk - jeśli uczeń ma możliwość wydrukowania arkuszu, na karcie odpowiedzi dołączonej do testu lub na zwykłej kartce papieru, numerując kolejno rozwiązywane zadania.

"Znajdź właściwy arkusz egzaminacyjny, a w języku obcym – również nagranie. Zapisz materiały na dysku komputera. Rozwiązuj zadania na ekranie komputera albo wydrukuj arkusz. Pracuj tak długo, jak wskazano na pierwszej stronie arkusza. Pracuj samodzielnie. Nie ściągaj. Egzamin próbny to szansa na sprawdzenie twoich możliwości. Zapisz rozwiązania w sposób ustalony przez nauczyciela. Wyślij rozwiązania nauczycielowi w uzgodniony sposób. Czekaj na wynik i informację zwrotną" – radzi uczniom VIII klas CKE.

Równocześnie CKE zaapelowała, aby przekazać arkusze w formie wydruków uczniom, którzy nie mają dostępu do internetu.
Zasady oceniania zostaną zamieszczone na stronie CKE ósmego kwietnia.

Smolik przypomniał, że przeprowadzenie próbnego egzaminu ósmoklasisty jest dobrowolne. "Proponuję, aby próbny egzamin ósmoklasisty został przeprowadzony w warunkach zbliżonych do obowiązujących podczas właściwego egzaminu (np. godzina rozpoczęcia pracy z arkuszem egzaminacyjnym, samodzielne rozwiązywanie zadań przez uczniów), choć mam pełną świadomość, że w warunkach domowych może to być trudne do zrealizowania" – czytamy w komunikacie.

Wskazał w nim także, że próbny egzamin ósmoklasisty powinien być przeprowadzany wyłącznie w celu informacyjnym (tj. danie uczniom szansy pracy z arkuszem egzaminacyjnym w czasie przeznaczonym na rozwiązanie zadań na egzaminie) oraz diagnostycznym (tj. zidentyfikowania wiadomości i umiejętności, które dany uczeń opanował już w stopniu zadowalającym, oraz wiadomości i umiejętności, które wymagają jeszcze doskonalenia).

"Za nieuzasadnione uważa się wystawianie ocen cząstkowych na podstawie uzyskanych przez danego ucznia wyników egzaminu próbnego z poszczególnych przedmiotów" – podkreślił.

Egzamin ósmoklasisty ma być przeprowadzony od 21 do 23 kwietnia. Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. W pierwszym dniu uczniowie piszą egzamin z języka polskiego, w drugim z matematyki, a w trzecim z wybranego języka obcego (od lat przeważającą większość uczniów na wszystkich egzaminach zewnętrznych wybiera język angielski). Wynik egzaminu wpływa na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadpodstawowej.

Jeśli chodzi o terminy właściwego egzaminu ósmoklasisty - a także egzaminów maturalnych - według ministra edukacji Dariusza Piontkowskiego, nie są zagrożone.

Od czwartku 2 kwietnia Centralna Komisja Egzaminacyjna i okręgowe komisje egzaminacyjne mają na swoich stronach internetowych zamieszczać arkusze próbnych egzaminów maturalnych.

 

Martyna Masztalerz/PAP/jgk