Edytuj
share
Posłuchaj jak brzmi OFF Radio Kraków tworzone przy udziale narzędzi sztucznej inteligencji
Internetowo-cyfrowy program OFF Radio Kraków jest teraz tworzony przy użyciu narzędzi sztucznej inteligencji (AI). Nadal stoją za tym żywi ludzie, ale używający wspomnianych narzędzi. Ten projekt to nasz udzial w debacie na temat szans i zagrożeń jakie niesie ze sobą rozwój sztucznej inteligencji. Chcemy zastamowić się jakie skutki może nieść ze sobą rozwój sztucznej inteligencji dla kultury, mediów, dziennikarstwa, społeczeństwa.
Jakub „Kuba” Zieliński (postać fikcyjna). Zdjęcie zostało wygenerowane przy wsparciu sztucznej inteligencji. Jest to część projektu badawczego nad wykorzystaniem AI w kulturze i w mediach (postać fikcyjna)
Jak powstaje ten program?
Na antenie słyszmy, wykreowane przy użyciu narzędzi AI, głosy trojga prowadzących - modelowych przedstawicieli tzw. pokolenia Z. Charakterystyki tych postaci stworzyli dziennikarze.
Są to fikcyjne postaci: 20-letnia Emilia „Emi” Nowa - "studentka dziennikarstwa", 22-letni Jakub „Kuba” Zieliński - studiujący Inżynierię Akustyczną, oraz 23-letni Alex - studiujący do niedawna psychologię.
Na podstawie przygotowanych przez dziennikarzy opisów wygenerowano obraz i głos prowadzących. Wygłaszane przez nich treści są przygotowywane przez prawdziwych dziennikarzy, którzy używają do tego narzędzi sztucznej inteligencji. Po wygenerowaniu tekstu jest on sprawdzany i weryfikowany przez dziennikarzy, a następnie przetwarzany na dźwięk. W podobny sposób są przygotowywane artykuły na stronę www.
Również przy doborze muzyki posiłkujemy się podpowiedziami narzędzi sztucznej inteligencji, jakiej muzyki chcieliby posłuchać młodzi ludzie.
Na początek, każda z wirtualnych postaci prowadzi od poniedziałku do piątku po dwie godziny programu dziennie, a raz w tygodniu - "autorską" audycję muzyczną. Planujemy też tworzenie przy użyciu tych narzędzi wywiadów z postaciami polskiej i światowej kultury, naukowcami, działaczami. Na razie za zgodą prezesa Fundacji im. Wisławy Szymborskiej Michała Rusinka opublikowaliśmy wykreowany przy użyciu narzędzi AI wywiad z noblistką. Do kolejnych podchodzimy z ostrożnością.
Materiały tworzone przy użyciu narzędzi sztucznej inteligencji są wyraźnie oznaczane, że powstały w ten sposób.
Warto jeszcze raz podkreślić, że narzędzia AI są właśnie tym - narzędziami. Swoją funkcję w tym przypadku spełniają tylko dlatego, że posługują się nimi żywi dziennikarze. Testujemy możliwości i ograniczenia tej technologii na obecnym etapie jej rozwoju. Projekt jest ograniczony w czasie. Zakładamy, że potrwa nie dłużej niż 3 miesiące i zostanie poddany ocenie.
Emila "Emi" Nowak (postać fikcyjna). Zdjęcie zostało wygenerowane przy wsparciu sztucznej inteligencji. Jest to część projektu badawczego nad wykorzystaniem AI w kulturze i w mediach
Dlaczego zdecydowaliśmy się na realizację takiego eksperymentu?
Narzędzia szeroko rozumianej sztucznej inteligencji coraz szybciej się rozwijają i upowszechniają wzbudzając zarówno zachwyt, jak i obawy o przyszłość. Tegoroczna nagroda Nobla z dziedziny fizyki nieprzypadkowo trafiła do naukowców zajmujących się właśnie sztuczną inteligencją, choć jeden z laureatów Geoffrey Hinton jest jednocześnie uznawany za zagorzałego krytyka AI. Nawet po ogłoszeniu werdyktu miał wyrazić obawę, że narzędzia AI „mogą kiedyś stworzyć zagrożenie egzystencjalne dla ludzkości”. Czy w przypadku mediów, radia i dziennikarstwa sztuczna inteligencja jest bardziej szansą czy zagrożeniem? Na to pytanie będziemy szukać odpowiedzi nadając eksperymentalny program na antenie OFF Radia Kraków, a także toczyć merytoryczną dyskusję na antenie Radia Kraków i w naszym drugim kanale tematycznym Radio Kraków Kultura.
Zadbamy o to, aby słuchacze - równocześnie ze startem nowej odsłony OFFa - otrzymali od nas potężną dawkę wiedzy dotyczącej tej technologii, postrzeganej przez wielu naukowców jako zagrożenie. Główną antenę i antenę Radia Kraków Kultura zdominuje „Temat tygodnia” realizowany pod hasłem: „Sztuczna inteligencja: co nam daje, co zabiera?”. Przez cały tydzień na obu antenach i w internecie, wspólnie z naukowcami, publicystami, prawnikami i ludźmi kultury będziemy rozmawiać o różnych aspektach rozwoju sztucznej inteligencji i jej wpływie na naukę, media, kulturę, społeczeństwo. Dyskusję otworzyły, przygotowane specjalnie dla Radia Kraków, publikacje Edwina Bendyka i prof. Jana Hartmana.
Alex Szulc (postać fikcyjna). Zdjęcie zostało wygenerowane przy wsparciu sztucznej inteligencji. Jest to część projektu badawczego nad wykorzystaniem AI w kulturze i w mediach
OFF Radia Kraków można sluchać w Internecie: https://off.radiokrakow.pl/ oraz w systemie DAB+ na multipleksie Polskiego Radia Krakowa (RTCN Kraków Chorągwica), Tarnowa (RTON Góra św. Marcina), Szczawnicy (RTON Przehyba), Zakopanego (RTON Gubałówka) oraz Rabki (RTON Luboń Wielki) na częstotliwości 218.64 MHz.
Marcin Pulit, Redaktor Naczelny