Rak piersi jest nadal najczęściej występującym nowotworem u kobiet. W Polsce rocznie wykrywany jest u około 18,5 tysiąca pań.
Na szczęście po okresie pandemii rośnie liczba wykonywanych badań mammograficznych. W Małopolsce w ramach programu profilaktyki raka piersi z mammografii skorzystało w pierwszych sześciu miesiącach tego roku prawie 51,5 tysiąca kobiet - mówi Aleksandra Kwiecień, rzeczniczka małopolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia:"Kobiety wróciły na badania. W pierwszej połowie 2019 roku z badań skorzystało 36 tysięcy kobiet"
Większość badań mammograficznych wykonano w mammobusach, które niemal codziennie odwiedzają małopolskie miasta i wsie. Badanie trwa kilka minut - mówi Andrzej Laskowski elektroradiolog:"Wykonujemy 4 zdjęcia i po 15 dniach roboczych przychodzi wynik. Jeżeli dzieje się coś niepokojącego, kobieta zostaje skierowana na dalsze badania."
Do tej pory program profilaktyki raka piersi skierowany był do kobiet w wieku od 50 do 69 lat. Od listopada zostanie on rozszerzony - podkreśla Aleksandra Kwiecień:"Wiek kobiet, które będą mogły skorzystać z bezpłatnej profilaktyki raz na dwa lata, wydłuży się i teraz będzie dotyczył kobiet od 45 do 74 lat." Rzeczniczka małopolskiego oddziału NFZ dodaje, że kobiety, które nie są objęte programem profilaktyki raka piersi, również mogą skorzystać z bezpłatnej mammografii, prosząc o skierowanie lekarza specjalisty.
W pierwszych sześciu miesiącach tego roku ze skierowania na badanie piersi skorzystało już 44 tys. kobiet, to prawie dwa razy więcej niż w tym samym okresie w roku 2019. Aleksandra Kwiecień zachęca też kobiety do samobadania piersi regularnie raz w miesiącu.
Mammobus w czwartek zaparkuje w Miechowie przy ul. Konopnickiej, a w poniedziałek w Kętach obok pływalni przy ul. Nad Sołą oraz w Oświęcimiu przy ul. Królowej Jadwigi.