Podstawowe informacje na temat emerytury
Emerytura to comiesięczne świadczenie pieniężne o charakterze dożywotnim, wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (w przypadku osób nie będących rolnikami). Ma ono na celu zapewnić środki do życia w okresie emerytalnym, kiedy to najczęściej z racji wieku dalsze kontynuowanie aktywności zawodowej może być trudne, a niekiedy wręcz niemożliwe. Emerytura dla osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r. na zasadach powszechnie obowiązujących przysługuje każdemu, kto spełnia warunki uprawniające do emerytury z ubezpieczenia społecznego, czyli:
- osiągnął wiek emerytalny zróżnicowany w zależności od płci (w przypadku kobiet – 60 lat, w przypadku mężczyzn – 65 lat);
- wykazał opłacone składki z tytułu ubezpieczenia społecznego lub ubezpieczenia emerytalnego i rentowych przynajmniej za 1 dzień, np. jako pracownik czy też osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą,
- nie ma emerytury przyznanej z powodu ukończenia podwyższonego wieku emerytalnego.
Należy również mieć na uwadze, że inne zasady przysługują osobom urodzonym przed rokiem 1948 oraz tym, które wnioskują o przyznanie świadczenia emerytalnego na zasadach innych niż powszechnie obowiązujące np. w ramach wcześniejszej emerytury czy emerytury pomostowej. Pewne przywileje w tym zakresie zostały również przyznane wybranym grupom zawodowym m.in. takim jak służby mundurowe, sędziowie czy nauczyciele. W dalszej części tego artykułu skupimy się jednak na tym jak działa system emerytalny w ramach powszechnie obowiązujących zasad.
Od czego zależy emerytura?
Wysokość emerytury w Polsce zależy od kilku różnych czynników – m.in. liczby przepracowanych lat czy wysokości zarobków w wybranych okresach pracy. Podczas wyliczania świadczenia ZUS bierze pod uwagę także staż ubezpieczeniowy (tj. udokumentowane okresy składkowe i nieskładkowe) – aby uzyskać tzw. minimalną emeryturę, osoba wnioskująca o emeryturę musi posiadać staż ubezpieczeniowy w wysokości 20 lat w przypadku kobiet i 25 lat w przypadku mężczyzn, a ponadto okres nieskładkowy może stanowić maksymalnie ⅓ okresu składkowego. Wpływ na wysokość emerytury ma średnie dalsze trwanie życia oraz kapitał na koncie emerytalnym.
Kapitał zgromadzony na koncie emerytalnym
Wartość comiesięcznego świadczenia zależy przede wszystkim od kapitału zgromadzonego w ZUS na koncie ubezpieczonego. Mowa o sumie kwot:
- zwaloryzowanych (powiększonych o pewien wskaźnik w celu utrzymania ich rzeczywistej wartości) składek na ubezpieczenie emerytalne, które zapisały się na indywidualnym koncie ZUS danej osoby;
- zwaloryzowanego kapitału początkowego (przysługującego z tytułu aktywności zawodowej przed 1999 rokiem);
- środków zapisanych na subkoncie dla członków Otwartego Funduszu Emerytalnego.
Średnie dalsze trwanie życia
Podczas ustalania wysokości emerytury ZUS bierze pod uwagę także czynnik nazywany średnim dalszym trwaniem życia. Ma on odzwierciedlać przewidywany okres pobierania świadczenia na emeryturze. Zakład Ubezpieczeń Społecznych określa wartość emerytury, dzieląc podstawę obliczenia emerytury właśnie przez ten czynnik (licząc go od chwili przejścia na emeryturę). Co to oznacza dla polskich pracowników? Warto przejść na emeryturę nawet rok później niż ona przysługuje – wówczas wysokość świadczenia może się okazać dużo wyższa, nawet o 8%1. Wynika to z faktu, że zwiększa się kapitał zebrany na koncie ubezpieczonego, a oczekiwana długość pobierania emerytury ulega skróceniu.
Jak oszczędzać na emeryturę?
Wysokość emerytury nie zawsze jest zadowalająca i może w skrajnych przypadkach nie wystarczyć zarówno na pokrycie niezbędnych opłat, jak i na drobne przyjemności. Warto więc na własną rękę zacząć oszczędzać na emeryturę odpowiednio wcześnie, np. w ramach produktów III filarowych (IKE, IZKE, PPK, PPE) lub decydując się na odpowiednie ubezpieczenie na życie. Korzystne rozwiązanie stanowi ubezpieczenie na życie z opcją oszczędzania EMERYTURA BEZ OBAW oferowane przez towarzystwo ubezpieczeń Prudential w Polsce (działające obecnie pod szyldem marki Pru). Na koniec umowy ubezpieczony otrzymuje w tym przypadku minimalną gwarantowaną kwotę świadczenia – a to doskonałe źródło dodatkowej gotówki na okres emerytury.
Przed wyborem konkretnego rozwiązania najlepiej skorzystać z wygodnego narzędzia do obliczenia składki online - ubezpieczenie na życie kalkulator. Pozwoli ono na samodzielną kalkulację wysokości składki i sumy ubezpieczenia. Należy jednak zwrócić uwagę, że taka kalkulacja jest orientacyjna i może ulec zmianie w zależności od pewnych czynników takich jak stan zdrowia czy też wykonywany zawód. Najlepiej więc spotkać się z agentem ubezpieczeniowym w celu poznania ostatecznej propozycji umowy ubezpieczenia.
1https://www.gov.pl/web/rodzina/7-zasad-emerytalnych
Powyższy artykuł zawiera wybrane informacje na temat niektórych cech umowy ubezpieczenia oferowanej przez Prudential International Assurance plc S.A. Oddział w Polsce. Przez zawarciem umowy ubezpieczenia prosimy o zapoznanie się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia.
Materiał ma charakter marketingowy