- A
- A
- A
Obok dalii nie sposób przejść obojętnie
Dalie. Mogą zdobić ogrody rustykalne (wiejskie), w towarzystwie malw i cynii. Również egzotyczne rabaty nie mogą się obejść bez tych kwiatów. Mają niezwykłe kwiaty, o różnym kształcie i w ogromnej palecie barw.Dalia to roślina pochodząca krajów Ameryki Środkowej, głównie z wyżyn meksykańskich. Dzięki ogromnej różnorodności odmian dalii, każdy z nas może sobie pozwolić na chociażby niewielką donicę obsadzoną tymi cudownymi kwiatami w ogrodzie, na tarasie lub balkonie – szczególnie nadają się do tego celu odmiany niskie. Mogą zdobić ogrody rustykalne (wiejskie), w towarzystwie malw i cynii. Również egzotyczne rabaty nie mogą się obejść bez tych kwiatów. Mają niezwykłe kwiaty, o różnym kształcie i w ogromnej palecie barw. Nie sposób przejść obok nich obojętnie. Wystarczy zapewnić im słońce, żyzne podłoże ogrodnicze oraz niezbyt dużo wody podczas kwitnienia i możemy cieszyć się daliami (georginiami) w donicach i skrzynkach przez całe lato, aż do pierwszych przymrozków.
Zakupione wiosną lub przechowane z poprzedniego sezonu dalie można teoretycznie sadzić wprost do dużych donic, koszy lub innych ozdobnych pojemników, po kilka sztuk. Jeśli jesteśmy w stanie je ochronić od chłodów to możemy je sadzić już na przełomie marca i kwietnia, a jeśli wystawiamy je od razu do ogrodu lub sadzimy do gruntu, to dopiero w połowie maja. Dalie można też sadzić na początku kwietnia po jednej do doniczek mniejszych. Wtedy doniczki te ustawiamy w mieszkaniu na parapecie lub w innym jasnym miejscu, w którym temperatura w nocy nie spada poniżej 10 stopni Celsjusza. Pielęgnujemy wyrastające pędy, a gdy pojawią się pąki kwiatowe dokarmiamy wieloskładnikowym nawozem. W połowie maja będziemy mieli już ładne rośliny, które możemy użyć do obsadzeń donic, koszy i innych ozdobnych pojemników, albo do wysadzenia do gruntu.
Chociaż dalie będą rosły w każdej, przeciętnej glebie z dobrym drenażem, to jednak za dodatkową troskę potrafią się odwdzięczyć, a dotyczy to sadzenia i późniejszego nawożenia. Wystarczy trochę kompostu w dołek podczas sadzenia i systematyczne nawożenie w czasie kwitnienia. Dobrym nawozem jest mączka kostna albo jeden z dostępnych nawozów mineralnych przeznaczonych dla roślin kwitnących. W ciągu lata ważne jest utrzymanie gleby bez chwastów, poprzez systematyczne pielenie lub wzruszanie powierzchni. Dobrze też chroni przed chwastami rozkładanie ściółki.
Koniecznie trzeba też dalie chronić przed szkodnikami. Rośliny powinny być opryskiwane co dwa tygodnie, najlepiej zmienianymi środkami, aby szkodniki się nie uodporniły. Mszyce przenoszą też choroby wirusowe, dlatego ich zwalczanie jest tak ważne. Nowo posadzone rośliny są wielkim przysmakiem ślimaków, więc należy je przed nimi chronić.
W lipcu, gdy dalie zaczynają kwitnąć, usuwamy kwiaty, celem pobudzania do wypuszczania nowych. Możemy też przycinać niektóre pędy, celem opóźnienia kwitnienia i uzyskania ciągłości na dłuższy okres. Wysokie odmiany powinny mieć też usuwane słabe pędy boczne. Dalie wymagają dobrego podlewania – w gorące, letnie dni wielka powierzchnia liści dalii wyparowuje duże ilości wody. Te straty muszą być uzupełniane w okresach suszy – podlewajmy obficie, najlepiej wieczorem lub w nocy. Jeśli tego nie zrobimy, rośliny będą marnieć i w efekcie zamierać.
Prędzej, czy później przyjdzie mróz i spowoduje, że dalie sczernieją. Trzeba wtedy przyciąć łodygi, wykopać karpy i przesuszyć i zatroszczyć się o ich odpowiednie przechowywanie. Zimne i mokre warunki nie są dobre dla dalii, z kolei zbyt suche, powodują wysychanie bulw i ich marszczenie. Najlepsza jest temperatura 2-3 stopnie i przykrycie suchym torfem. Karpy umieszczamy w skrzyneczkach i ustawiamy w miejscu zimowania. Zimą zaglądamy do nich od czasu do czasu czy nie dostały plam i czy nie gniją. Jeśli natomiast się marszczą, lekko spryskujemy wodą. Wiosną można rozmnożyć dalie przez podział karp. Każda część powinna mieć co najmniej jedno-dwa oczka.
Pytanie konkursowe: Czy dalie mogą zimować w gruncie?
Komentarze (0)
Najnowsze
-
06:03
Aktualności komunikacyjne Radia Kraków 25.04
-
22:00
Piramidy, krwawe ofiary i cykliczne końce świata. Dr Piotr G. Michalik o religii ludów Mezoameryki
-
21:42
Abakanowicz. Bez reguł. Rzeźby w ogrodach królewskich
-
18:05
„Piłeś? Nie jedź. Ale wciąż jeżdżą…” – Polska nie radzi sobie z pijanymi kierowcami
-
17:56
Nigdy więcej nienawiści i antysemityzmu
-
17:30
Zmiany w tarnowskim budżecie obywatelskim. Łatwiej będzie zgłaszać projekty
-
16:51
Wiosna w ulu. Pierwszy nakrop i nadzieja na miód z mniszka w pasiece w Kamiannej
-
16:44
Tarnów wprowadza „bon dla pierwszaka”. 700 zł na sport z oszczędności po likwidacji dyżurów dla nietrzeźwych
-
16:13
Szukasz ubezpieczenia samochodu? Zobacz, jakie to proste!
-
15:36
Pijany mężczyzna, który śmiertelnie potrącił 10-latka k. Limanowej usłyszał zarzuty
-
15:23
Małopolska na fali w 2024 roku! Rosnąca liczba turystów, coraz większe wpływy i termy, które stały się hitem
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze