- Możliwe, a nawet wskazane - tak twierdzi satyryk Krzysztof Piasecki. Do tego, aby się pośmiać, najlepszy jest - według niego - internet. "Oglądając telewizję trudno natrafić na coś zabawnego, jeśli się oczywiście nie myśli o polityce. Internet jest pełen memów, informacji dotyczących humorystycznego podejścia do maseczki i rękawic" - mówi.

Bądź jak Lord Vader. Noś maskę, nie odwiedzaj swoich dzieci, dystansuj się od społeczeństwa i wypełniaj rozkazy. To treść jednego z memów dotyczących epidemii koronawirusa właśnie. Memy - czyli dowcipne obrazki, często z naniesionym tekstem - pojawiają się teraz codziennie w internecie.

- Sytuacja kryzysowa obudziła w wielu osobach kreatywność. Śmiech jest z perspektywy socjologicznej spoiwem. Potrzeba śmiechu i komicznej interpretacji zjawisk jest powszechna. Nie ma co się dziwić, że w trudnych czasach następuje lawinowy wzrost komicznych przekazów. Wszyscy ich potrzebujemy - tłumaczy socjolog z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, dr Mariusz Dzięglewski.

Choćby do tego, aby... zachować równowagę psychiczną. Humor to mechanizm obronny. To jeden z bardziej dojrzałych i najzdrowszych mechanizmów obronnych. On pozwala zachować względną równowagę psychiczną - dodaje psycholog Anna Pyla-Mazur.

Jak dodaje Pyla-Mazur, poczucie humoru pomaga nam w przeżywaniu trudnych emocji - takich jak lęk - w bezpieczny sposób.

- Porównywanie papieru toaletowego z papierem wartościowym, memy o nielegalnym handlu makaronem, czy o tym że wirus po spotkaniu z Chuckiem Norrisem przejdzie 14-dniową kwarantannę - to wszystko może nam pomóc. Jeżeli coś się obśmieje, przestaje to być groźne. Śmiejmy się z tej pandemii. Wtedy ona podwinie ogon i zniknie - podsumowuje Krzysztof Piasecki.

My wtedy wyjdziemy z tego wszystkiego solidarni i z uśmiechem na ustach. Warto dodać, że memy może tworzyć każdy. Wystarczy obrazek i pomysł na podpis oraz najprostszy program graficzny. Właściwie taki mem to chyba dobry uczynek. Dziękujemy więc twórcom memów za memy, tym bardziej, że w tym roku prima aprilis obchodzimy w internecie.

Bądź na bieżąco. Relacje z regionu i kraju w Radiu Kraków 


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

 

(Martyna Masztalerz/ko)