- A
- A
- A
Obchody setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II
Msza św. papieża Franciszka przy grobie św. Jana Pawła II w Watykanie 18 maja, diecezjalne i parafialne dziękczynienie za życie i pontyfikat św. Jana Pawła II w całej Polsce, a także orędzia i programy telewizyjne oraz inicjatywy wirtualne złożą się na obchody setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II – powiedział rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik."Zapraszamy do zaangażowania się w obchody stulecia urodzin naszego wielkiego Rodaka poprzez przypominanie jego nauczania, świadectwa życia, twórczości oraz przez wsparcie dzieł charytatywnych" – napisali biskupi w komunikacie po obradach Rady Stałej Episkopatu Polski 2 maja br.
Jak przypomniał rzecznik KEP, 18 maja, w setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły, papież Franciszek o godz. 7.00 będzie modlił się u grobu św. Jana Pawła II, przy jego relikwiach.
Arcybiskup Mieczysław Mokrzycki: Jan Paweł II miał szczególny charyzmat jednoczenia ludzi
"Biskupi w komunikacie po obradach Rady Stałej zachęcili do duchowej łączności z następcą Świętego Piotra w tę rocznicę, która jest tak ważna dla Polaków i całego Kościoła" – powiedział ks. Paweł Rytel-Andrianik.
Szlakami JPII:
Niegowić, pierwsza parafia Karola Wojtyły
Parafia św. Floriana w Krakowie
Ołtarz papieski w Starym Sączu
W dniu urodzin św. Jana Pawła II 18 maja lub w niedzielę go poprzedzającą 17 maja we wszystkich katedrach, kościołach i kaplicach w Polsce będą sprawowane msze święte jako diecezjalne i parafialne dziękczynienie za życie i pontyfikat św. Jana Pawła II.
Karol Wojtyła swoim życiem pokazał, jak ważna jest rodzina - mówił w niedzielę w Wadowicach arcybiskup Marek Jędraszewski. Metropolita krakowski odprawił uroczystą mszę z okazji setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II.
- Mimo trudnych doświadczeń, jakimi dla bardzo młodego Karola była śmierć matki i brata, przez całe życie dobrze wspominał ciepło rodzinnego domu - mówił w czasie homilii Jędraszewski. I wspominał słowa papieża wypowiedziane w Wadowicach podczas pielgrzymki w 1999 roku
Arcybiskup Jędraszewski przekonywał, że wzorem dla rodziny Wojtyłów była święta rodzina, czyli Maria, Józef i Jezus.
Z hucznych obchodów w Wadowicach zrezygnowało z powodu pandemii koronawirusa. Świętowanie przeniesiono do internetu i na telewizyjne ekrany, gdzie w niedzielę po południu będzie można zobaczyć m.in. koncert transmitowany z papieskiego muzeum – "Urodziłem się w Wadowicach. Karol Wojtyła". Wystąpią m.in. Janusz Radek, Katarzyna Moś, Maciej Miecznikowski czy Halina Młynkowa.
Obchody urodzin św. Jana Pawła II rozpoczną się już 16 maja. W kaplicy Arcybiskupów Krakowskich odbędzie się modlitwa w łączności – przez kanał YouTube archidiecezji krakowskiej – z Bergamo (Włochy), Nowym Jorkiem (USA), Belo Horizonte (Brazylia) i Krakowem. O godz. 17.00 z kaplicy przy Franciszkańskiej 3, gdzie święcenia kapłańskie przyjął Karol Wojtyła, rozpocznie się międzynarodowa modlitwa różańcowa o ustanie pandemii na całym świecie.
W dzień papieskiego jubileuszu o godz. 17.00 rozpocznie się w sanktuarium św. Jana Pawła II msza św. pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego, transmitowana przez TVP3.
O godz. 18.05 TVP1 wyemituje koncert "Santo subito – prorok naszych czasów". Wieczorem orędzie do Polaków z okazji 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II wygłosi w TVP1 kard. Stanisław Dziwisz. O godz. 20.00 słowo do Polaków skieruje zaś papież Franciszek. Jego przesłanie będzie emitowane w TVP1 i w innych mediach oraz na kanale YouTube archidiecezji krakowskiej.
W uroczystościach 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II w Poznaniu weźmie udział kard. Stanisław Dziwisz. Wieloletni sekretarz papieża Polaka wygłosi homilię podczas mszy św. w katedrze poznańskiej 17 maja o godz. 13.00. Eucharystii będzie przewodniczył abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
Bogaty program obchodów przygotowała też m.in. archidiecezja warszawska. Kard. Kazimierz Nycz w niedzielę 17 maja o godz. 9.00 odprawi mszę św. transmitowaną przez Polskie Radio z bazyliki Świętego Krzyża. Następnie o godz. 11.00 bp Piotr Jarecki będzie przewodniczył uroczystej eucharystii w archikatedrze warszawskiej. W dzień 100. urodzin Karola Wojtyły, 18 maja, kard. Nycz odprawi mszę św. dla społeczności Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, nazywanej żywym pomnikiem św. Jana Pawła II. Eucharystia rozpocznie się o godz. 20.30 w kaplicy Domu Rekolekcyjno-Formacyjnego na Bielanach.
Ponadto w wigilię 100. urodzin papieża Polaka, w niedzielę 17 maja, w polskich kościołach będzie czytany specjalny list Prezydium Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi przypominają w nim m.in. słowa Jana Pawła II: "Nie lękajcie się, otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi".
W związku z jubileuszem podejmowanych jest też wiele inicjatyw wirtualnych. 18 maja ruszy oficjalnie portal JP2online, czyli stworzona przez Centrum Myśli Jana Pawła II wyszukiwarka materiałów związanych tematycznie z Janem Pawłem II. Z okazji 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II został uruchomiony też serwis internetowy Telewizji Polskiej www.jp2.tvp.pl, na którym można znaleźć m.in. archiwalne nagrania ze wszystkich pielgrzymek papieża do Polski. Od roku prowadzona jest też ogólnopolska akcja "Dar na stulecie", która zbiera podejmowane w hołdzie papieżowi Polakowi dzieła charytatywne, modlitewne, edukacyjne i kulturalne.
"Polacy bardzo kochali i kochają papieża Polaka, pamięć o nim jest żywa, dlatego chcą w jakiś sposób uczcić dzień jego 100. urodzin" – powiedział rzecznik KEP. Zauważył, że wielkim zainteresowaniem cieszy się inicjatywa z hasztagiem #ThankYouJohnPaul2. Polega ona na publikacji w mediach społecznościowych wpisów, zdjęć czy krótkich filmików z podziękowaniami dla św. Jana Pawła II. Inicjatywa ta staje się coraz bardziej popularna nie tylko w Polsce, ale także w wielu krajach Europy i świata.
Obchody jubileuszu w różnych formach będą trwały przez cały rok. Jak zapowiedział ks. Paweł Rytel-Andrianik, ogólnopolskie dziękczynienie za życie św. Jana Pawła II, połączone będzie z Zebraniem Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski, które zaplanowane jest od 14 do 16 czerwca w Krakowie, Kalwarii Zebrzydowskiej i w Wadowicach.
(Dominika Kossakowska/PAP/jgk)
Komentarze (0)
Najnowsze
-
12:52
Odizolowani, ale nie odcięci. Jak literatura zmienia życie w więzieniu?
-
12:23
Proces biskupa Andrzeja Jeża poza Tarnowem? Chodzi o "dobro wymiaru sprawiedliwości"
-
12:00
Tarnowski Pasaż Odkryć – miejsce spotkań z nauką, źródło wiedzy o mieście
-
12:00
Zielona droga w miejskiej logistyce żywności
-
11:14
Nowa konstrukcja i już się sypie? PKP PLK uspokaja
-
10:05
Makabryczne odkrycie w Żabnie
-
09:58
Weronika Smarduch: to nie jest czas na dokładanie kosztów przedsiębiorcom
-
09:42
Gdy światem rządziła Wielka Bogini. Potęga i upadek Magna Mater
-
09:42
Mieszkania na sprzedaż w Krakowie – ile kosztują teraz mieszkania w Krakowie?
-
09:25
Mała, energooszczędna parterówka z pięknym tarasem – zrealizuj marzenia o własnym domu!
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze