Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Zamek w Rytrze na Sądecczyźnie już nie przypomina ruiny. ZDJĘCIA

  • Nowy Sącz
  • date_range Wtorek, 2018.09.25 10:38 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 08:38 )
Dobiegają końca prace przy częściowej rekonstrukcji warowni, której początki sięgają XIII wieku. W ciągu ostatniego roku udało się odbudować o ponad dwa metry mury zewnętrzne oraz basztę. Odtworzono także jedno z pomieszczeń tzw. ostróże, gdzie w przyszłości będzie niewielkie muzeum.

fot: Damian Radziak

Posłuchaj materiału Bartosza Niemca
Rytro. Prace przy ruinach zamku

- Teraz trwa oczyszczanie dziedzińca zamkowego z zalegającej ziemi i odtwarzanie poziomu pierwotnego. Teraz robimy posadzkę ziemną z kamienia. Trzeba dopasować kamień, obrobić i ułożyć. Skarbu niestety na razie nie odnaleźliśmy, prawdopodobnie musi być w baszcie – tłumaczy Antoni Wróbel, wykonawca zadania.  

Końca prac nie mogą się doczekać turyści. Ruiny warowni to największa atrakcja tej najmniejszej sądeckiej gminy. Od kilku miesięcy nie można tam jednak wejść. "Warto to odbudować. Zawsze będzie pamiątka dla dzieci. Tak to wszystko zniszczeje, zarośnie i tego nie będzie. Jak będzie jeszcze jakiś przewodnik, który opowie o tym miejscu i oprowadzi to świetnie. Na pewno uatrakcyjni to teren i przyciągnie sporo osób" - mówią turyści. 

- Już za kilka tygodni turyści znów będą mogli podziwiać ryterski zamek i rozciągającą się z niego panoramę na dolinę Popradu – zapewnia wójt Władysław Wnętrzak. Prace prowadzone są od kilku miesięcy i miejsce na pewno zaskoczy wszystkich, którzy wcześniej odwiedzali ruiny. "Mury zewnętrzne zostały podniesione o około 2 metry. Podobnie wieża. Ostróże zostało zadaszone stropem. To w przyszłości pozwoli na ekspozycję znalezionych rzeczy. Nie będziemy się wstydzić tego miejsca. Otworzymy to na turystów z Polski i turystów zagranicznych" - podkreśla wójt.

Na częściową rekonstrukcję zamku gmina Rytro wyda blisko dwa miliony złotych. Prace zakończą się w listopadzie. Samorząd od prawie 20 lat zlecał na zamku drobne prace konserwatorskie i archeologiczne. Obecnie prowadzona inwestycja - dzięki unijnemu wsparciu - jest największą. Jednocześnie gmina stara się o kolejną dotację na odbudowę mostu zwodzonego, budynku bramy wjazdowej i budowę tarasu widokowego na baszcie. 

 

 

 

(Bartosz Niemiec/ko)

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię