Sprawa zakazu palenia węglem wciąż jest rozważana w Nowym Sączu, ale nie pod tym kątem, czy go wprowadzać, a kiedy to zrobić. Realną datą, zdaniem dyrektora wydziału środowiska Grzegorza Tabasza jest rok 2023. 3 lata to sporo czasu na wymianę pieców, do której ratusz będzie jeszcze mocniej zachęcał w najbliższym czasie.
- Prowadzimy rozmowy z włodarzami okolicznych samorządów, by oni też rozważyli takie rozwiązanie. Nie chcemy powtórzyć niedopatrzenia Krakowa, który nie porozumiał się z sąsiadami odnośnie wprowadzenia zakazu - tłumaczy Tabasz. "Zanieczyszczone powietrze się przemieszcza; nie będzie efektu, jeśli nie będziemy współpracować. Nie chcemy wprowadzać takiego zakazu, jak w Krakowie, gdzie nawet pizzy nie można kupić z pieca opalanego drewnem. Domy też będzie można ogrzewać drewnem, pod warunkiem, że będzie suche" - dodaje Grzegorz Tabasz.
Stolica Sądecczyzny jest jednym z miast o największym zanieczyszczeniu powietrza w Polsce. W sezonie grzewczym każdego roku normy pyłu zawieszonego są w mieście regularnie przekraczane i to wielokrotnie.
Mieszkańcy raczej są zgodni co do tego, że zakaz poprawiłby jakość powietrza, ale obawiają się, że koszty takiej zmiany zbyt mocno obciążą domowe budżety. "Wszyscy chcemy oddychać czystszym powietrzem, ale nie wszystkich stać na to, żeby zrezygnować z węgla" - mówią sądeczanie.
Przypomnijmy, że mieszkańcy nie muszą ponosić pełnych kosztów wymiany paleniska, bo czekają na nich dotacje w ramach programu Czyste Powietrze.
A w Nowym Sączu kopciuchow wciąż jest dużo, jak wykazała ostatnia inwentaryzacja węglem ogrzewanych jest nadal ponad 4 tys. domów.
Władze miasta podkreślają, że o terminie wprowadzenia zakazu palenia węglem ostatecznie zdecyduje to, czy mieszkańcy będą na taką zmianę gotowi. Wiadomo już, że zakaz nie objąłby palenia drewnem i paliwami niskoemisyjnymi.
(Joanna Porębska/ek)
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze.
Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.