Nazwy łemkowskie pojawią się m.in. w Koniecznej, Zdyni, Gładyszowie i Regietowie. W tej ostatniej miejscowości wszyscy uczestnicy referendum głosowali za obecnością nazwy pisanej cyrylicą ale sprawa nie wywołuje dziś tak silnych emocji jak jeszcze kilka lat temu.
fot: Marek Mędela
Do lat 40-tych ubiegłego wieku Łemkowie stanowili niemal 100 proc. mieszkańców gminy Uście Gorlickie. Dziś jest ich niecałe 10 proc. To efekt przeprowadzonej w 1947 akcji Wisła. Całe rodziny przymusowo wysiedlono wtedy na ziemie odzyskane. Spolszczono też nazwy wiosek by zatrzeć ślad po wywiezionych mieszkańcach.
Dziś trudna historia nie dzieli już tak jak jeszcze kilka lat temu – twierdzi prezes łemkowskiej Watry Piotr Czuchta.
- Dziś Polacy i Łemkowie nawet pogrzeby odbywają wspólnie, prawosławne i greko-katolickie - mówi Czuchta. - Zabawy też są wspólne. Żenią się miedzy sobą. jest to dzisiaj normalna różnorodność.
Piotr Czuchta zastrzega jednak, że na załatwienie czeka nadal problem zwrotu znacjonalizowanych po wywózkach lasów, które przez pokolenia należały do Łemków. Jego zdaniem przeszkodą nie są tu już jednak kwestie narodowe tylko opieszałość urzędników.
Sławomir Wrona