Stalowa konstrukcja na górze Kamionna (801 m n.p.m.) jest najwyższą wieżą widokową w Beskidzie Wyspowym.

Jak zauważył marszałek Małopolski Witold Kozłowski podczas uroczystości otwarcia obiektu, w ostatnich latach w znaczący sposób zmienił się model podróżowania oraz oczekiwania i preferencje turystów - w ten styl wpisuje się nowa wieża na Kamionnej.

"Do łask wróciły mniejsze atrakcje turystyczne, zapomniane skarby przyrody, kultury i historii. Te zmiany, które najprawdopodobniej na stałe wpiszą się w podróżnicze wybory, stanowią dużą szansę dla mniejszych ośrodków, by stały się ważnymi miejscami na turystycznej mapie Małopolski" - ocenił marszałek.

Powstanie nowej wieży na Kamionnej – przypomniał Kozłowski - to wynik współpracy czterech gmin: Limanowa, Laskowa, Żegocina i Trzciana oraz województwa małopolskiego.

"Myślę, że jej efekt w postaci nowej atrakcji turystycznej regionu, będzie początkiem i impulsem do dalszych inwestycji. To z pewnością pozytywnie wpłynie na zwiększenie ruchu turystycznego w tej części Małopolski" - dodał gospodarz województwa.

Jan Skrzekut, wójt gminy Limanowa, która była liderem projektu, tłumaczył wcześniej PAP, że budowa została sfinansowana dzięki porozumieniu zawartemu przez cztery gminy obejmujące to pasmo górskie: Laskową, Limanową, Żegocinę i Trzcianę. Piątym partnerem przedsięwzięcia był samorząd województwa małopolskiego. Koszt zadania wyniósł 1,6 mln zł i został podzielony po 320 tys. na każdy z uczestniczących w realizacji podmiotów.

29-metrowa wieża zwieńczona zadaszonym tarasem o powierzchni 64 metrów kwadratowych umożliwia podziwianie krajobrazu, który dotąd przysłonięty był drzewami. Z tarasu rozpościera się pełna panorama, obejmująca Pogórze Wiśnickie, Pogórze Rożnowskie, Beskid Sądecki, Beskid Wyspowy, Gorce, Magurę Spiską, Tatry, Babią Górę z Pasmem Policy i Beskid Makowski, a nawet Kraków. Identyfikację poszczególnych punktów ułatwiają opisane i zamontowane na wieży tablice z panoramami widokowymi.

Szczyt góry Kamionna – wyjaśnił Skrzekut - leży w gminie Limanowa, ale poszczególne części masywu są częścią czterech gmin: Limanowa (od strony południowo-zachodniej), Laskowa (południowo-wschodniej), Trzciana (od strony północno-zachodniej) i Żegocina (północno-wschodniej), dlatego też samorządy zawarły porozumienie w celu wspólnej realizacji zadania, również wspólnie partycypując w kosztach inwestycji.

"Myślę, że wszystkie cztery samorządy są bardzo zadowolone z tej wieży i z tego, że wspólnie się zmobilizowaliśmy" - ocenił.

Wieża na Kamionnej jest osiągalna dla wszystkich, niezależnie od wieku i kondycji fizycznej, dzięki dobremu skomunikowaniu. Można się do niej dostać po krótkim spacerze zarówno od lokalnej ogólnodostępnej drogi, jaki i od górnej stacji kolejki krzesełkowej w Laskowej-Kamionnej.

Według lokalnych władz wieża będzie stanowić kolejną atrakcję Beskidu Wyspowego, który ze swoim nietypowym ukształtowaniem terenu jest atrakcyjnym obszarem do uprawiania turystyki pieszej, rowerowej, konnej, a także narciarskiej. Z roku na rok staje się coraz bardziej popularnym celem wycieczek turystycznych.

Beskid Wyspowy to część Beskidów Zachodnich, położona pomiędzy doliną Raby a Kotliną Sądecką na terenie województwa małopolskiego. Charakterystyczną cechą tego regionu jest występowanie odosobnionych, pojedynczych szczytów, od czego pochodzi jego nazwa. Zajmuje powierzchnię ok. 1 tys. km kw. Beskid Wyspowy oferuje ponad 500 km szlaków do uprawiania turystyki pieszej.

Zgodnie z turystyczną tradycją nazwę "Beskid Wyspowy" wymyślił jeden z najsłynniejszych propagatorów turystyki pieszej prof. Kazimierz Sosnowski (1875-1954) podczas wycieczki z grupą młodzieży na górę Ćwilin. Turystyczny przekaz mówi, że miało się to stać wcześnie rano, gdy przy wschodzącym słońcu z mgły wyłaniały się tylko wierzchołki pobliskich gór, przypominając wyspy na szarym morzu.