Dzięki dotacji z Ministerstwa Sportu i Turystyki wydrukowaliśmy także mapy kieszonkowe i przewodniki.
Tablice zostały umieszczone w bardzo atrakcyjnych miejscach, na szczytach. Oczywiście są mapy internetowe, ale warto również mieć właśnie ze sobą i papierową mapę, a tablice służą temu, żeby turysta wiedział, gdzie się znajduje
– mówi Czesław Szynalik, organizator akcji Odkryj Beskid Wyspowy.
Mapy i przewodniki są bezpłatne i można je odebrać w punktach informacji turystycznej oraz urzędach gmin znajdujących się na terenie Beskidu Wyspowego.
Zmęczeni turyści mogą usiąść na ławeczkach. Zamontowano je na 46 szczytach Beskidu Wyspowego. Ławeczki w tym paśmie górskim zaczęły pojawiać się kilka lat temu i zgodnie z tradycją każda ma swoje imię.
Inicjatywa powstała, kiedy wędrowaliśmy z Bielska-Białej na Luboń Wielki. Często wędrowaliśmy kilkanaście kilometrów, nie było gdzie usiąść i postanowiliśmy takie ławeczki zamontować. Nadaliśmy każdej ławeczce imię i dzięki temu będą mogli sobie odszukać swoją ławeczkę i zrobić pamiątkowe zdjęcia
– wyjaśnia Czesław Szynalik, organizator akcji Odkryj Beskid Wyspowy.
Przy kilku niektórych ławeczkach w tym roku zamontowano także ławostoły, a na 20 szczytach pojawiły się również sporej wielkości tablice informacyjne z mapą głównego szlaku beskidzkiego.