- A
- A
- A
Warownia z epoki brązu w Maszkowicach będzie jeszcze atrakcyjniejsza dla turystów
Turyści w łatwiejszy sposób będą mogli zwiedzać ruiny warowni obronnej z epoki brązu, którą odkryto w Maszkowicach na Sądecczyźnie. Gmina Łącko zdobyła dotację na wykonanie pierwszych prac związanych z obsługą ruchu turystycznego w tym miejscu.Niewielkie wzniesienie w Maszkowicach od wieków nazywane jest Górą Zyndrama, ponieważ sądzono, że to właśnie tam znajdował się zamek słynnego średniowiecznego rycerza – Zyndrama z Maszkowic. Sześć lat temu podczas badań archeologicznych potwierdzano jednak, że znajdujące się tam ruiny to pozostałości po warowni obronnej z XVII wieku przed naszą erą – przypomina Marcina Przybyła z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Wtedy został tu założony rodzaj warowni, otoczonej kamiennym murem. To unikatowe znalezisko w archeologii środkowoeuropejskiej, bo w tak odległych czasach nie było jeszcze zwyczaju w tej części Europy, budować dużych konstrukcji z kamienia. To tradycja z południa Europy, terenu dzisiejszej Grecji.
Archeolodzy co roku prowadzą tam badania i odsłaniają kolejne części warowni. Wówczas można też zwiedzać ruiny. Władze gminy Łącko od dłuższego czasu przymierzały się również do zagospodarowania odkryć pod względem turystycznym, tak by były dostępne przez cały rok. Do tej pory nie jest to możliwe, ponieważ działka na które znajdują się ruiny jest prywatna. Wkrótce to się zmieni – zapewnia wójt Jan Dziedzina. Rozmowy prowadzone z właścicielem terenu idą w dobrym kierunku i niedługo transakcja może zostać sfinalizowana
Gmina otrzymała także dotację na poszerzenie drogi dojazdowej do atrakcji i wyznaczanie miejsca parkingowego. - liczymy, że z roku na rok ruiny będą przyciągać coraz więcej turystów - dodaje Jan Dziedzina.To, co zostało odkryte w Maszkowicach, odbiło się szerokim echem i w przyszłości to miejsce stanie się z pewnością bardzo popularne.
Gmina ma także gotową wstępną koncepcję na zagospodarowanie całych ruin. Teraz będzie można przystąpić do opracowania konkretnych projektów, które mogą być podstawą do składania wniosków o pozyskanie dotacji np. unijnych, na wykonanie prac.
Bartosz Niemiec/bp
Komentarze (0)
Najnowsze
-
18:35
Jak wygląda dorastanie dzieci w spektrum autyzmu?
-
18:19
Krakowska straż miejska ma 34 lata. Była jedną z pierwszych formacji tego rodzaju w Polsce
-
17:52
Po protestach mieszkańców jest czwarty wariant obwodnicy Nowego Targu
-
17:09
Po 20 latach trudno dostrzec prawdziwy obraz Jana Pawła II. O konstruktach i kliszach wokół papieża
-
17:07
Dziś wreszcie mecz o Superpuchar Polski Wisła Kraków - Jagiellonia. TRANSMISJA
-
16:40
Skazany na dożywocie za poczwórne morderstwo kantorowców ponownie stanie przed sądem
-
15:40
Wniosek o uchylenie immunitetu prokurator w sprawie śmiertelnego wypadku na drodze
-
13:30
Space Technologies na AGH: międzynarodowe studia dla przyszłych astronautów
-
10:40
Kraków Karoliny Grodziskiej - odc. 4. - Pan Groch - osoba nietuzinkowa
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze