W budynku Starego Domu Zdrojowego pracowało około 200 osób z różnych zespołów regionalnych. Nad ostatecznym efektem czuwa reżyser Arkadiusz Ziętek.
Ważnym elementem jest integracja. Ci ludzie wcześniej się nie znali np. górale z Łacka i Piwnicznej-Zdroju. Wcześniej oni ze sobą nie współpracowali, a teraz się odwiedzają
- mówi Anna Jarzębska, prezeska Fundacji Mapa Pasji.
Warsztaty zakończyły się późnym wieczorem, a w niedzielę po godzinie 10.00 artyści w strojach regionalnych zaprezentowali swój występ na krynickim deptaku.
Projekt „Skarby Górali spoza Podhala” jest wspólną inicjatywą Fundacji Mapa Pasji, 5 gminnych ośrodków kultury z południowej Małopolski (Łącko, Piwniczna-Zdrój, Krynica-Zdrój, Zawoja i Lipnica Wielka) i norweskiej firmy Håskog.
Są to tereny o bogatym dziedzictwie kulturowym, które jednak wciąż jest mało znane nie tylko w świecie, ale nawet w samej Małopolsce. Niewiele osób wie, że poza Podhalem są m.in. górale Biali, Nadpopradzcy, Spiscy, Pienińscy, Babiogórscy, Orawscy i Kliszczacy.
Projekt „Skarby Górali spoza Podhala” to pomysł na szeroko zakrojoną współpracę na rzecz:upowszechnienia mniej znanej góralszczyzny spoza Podhala, przyciągnięcia nowej publiczności zainteresowanej dziedzictwem kulturowym tworzenia warunków do rozwijania przedsiębiorczości kulturalnej.