Niestety coraz trudniej o takie spotkania, bo mimo wysiłków pracowników Pienińskiego Parku Narodowego populacja motyla spada. Jak tłumaczy Bogusław Kozik - specjalista PPN do spraw ochrony fauny - powodów jest wiele i nie na wszystkie mamy wpływ.
Jeszcze nie mamy danych z tego roku, ale ubiegły rok był niezbyt korzystny dla tego gatunku, bo populacja Niepylaka spadła poniżej 100 osobników. Realizujemy szerzej zakrojony monitoring żeby zdiagnozować co wpływa na tego motyla. Niestety czynnikiem, na który nie mamy wpływu są długotrwałe ochłodzenia z jakimi mieliśmy do czynienia w maju. Takie warunki są dla niego bardzo niekorzystne
- wyjaśnia Kozik
Jesienią pracownicy PPN będą mieli najnowsze dane o liczebności populacji niepylaka. Pieniński Park Narodowy rozpoczął program ochrony tego motyla 33 lata temu, kiedy okazało się, że w Pieninach żyje zaledwie ok. 30 osobników.
Pienińską populację rzadkiego motyla wspiera hodowla prowadzona przez Tadeusza Olesia. Emerytowany pracownik parku opiekuje się motylami w każdym stadium rozwoju. Okazuje się, że Niepylak apollo od razu po wykluciu nie jest wcale piękny.
Wygląda jak robal, ma krótkie, grube skrzydła. Nie widać jego piękna. Dopiero jak napompuje skrzydła - zbieram takiego motylka, numeruję i wyruszam w teren by wypuścić. To jest najpiękniejszy moment. Czekam na to. Najtrudniejsze jest karmienie. We wczesnym stadium one jedzą jak króliki, muszę karmić je kilka razy dziennie.
- mówi hodowca
Najlepszym miesiącem do obserwacji skrzydlatego symbolu Pienin jest lipiec, ale w tym roku motyle wykluły się wcześniej i jest ich mniej niż w ubiegłych latach.
Niepylak apollo jest jednym z największych motyli dziennych w Polsce, o rozpiętości skrzydeł dochodzącej do 8 centymetrów. Motyla rozpoznamy po białych skrzydłach w plamki – najbardziej rzucają się w oczy te czerwone, na drugiej parze skrzydeł. Jest objęty ścisłą ochroną. Ten skrzydlaty symbol Pienin upodobał sobie murawy kserotermiczne - czyli południowe, strome i niezalesione zbocza. Panują tam wyjątkowo wysokie temperatury, za którymi przepada Niepylak. Rośnie tam także rozchodnik wielki, który jest przysmakiem tego motyla.
W Polsce Niepylaka apollo można spotkać w Pieninach i w Tatrach. Program reintrodukcji gatunku rozpoczęto też w Sudetach.