W sądeckiej Galerii Marii Ritter rozstrzygnięto kolejną edycję konkursu Szopek bożonarodzeniowych. Konkurs od 17- tu lat organizuje Szkoła Podstawowa nr 3 w Nowym Sączu wspólnie z Muzeum Okręgowym.

W tym roku na konkurs wpłynęło blisko 40 szopek. Jury miało trudne z przyznaniem nagród, ponieważ poziom konkursu był bardzo wysoki.

-Co roku  wzrasta poziom zgłaszanych prac. Świadczy to o wrażliwości i umiejętnościach dzieci i młodzieży, a także zaangażowaniu całych rodzin w przygotowanie i przeżycie Świąt Bożego Narodzenia- mów Anna Wideł, kierownik działu edukacji Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. .

Szopki wykonane zostały z przeróżnych materiałów. Do ich zrobienia dzieci tradycyjnie użyły makaronów, ryżu, kaszy, pierników, a także owoców cytrusowych czy suszonych śliwek i jabłek.

-W większości prac zostały też wykorzystane materiały, które pokazują, że udział młodych ludzi w tym konkursie nie jest przypadkowy- mówi Anna Wideł jedna z jurorek konkursu.

-To są często suszki, kawałki kory, kłosy zbóż, kwiaty dzikiej róży czy kwiaty jarzębiny. To są elementy, które w tej chwili nie są dostępne, a to świadczy o tym, że dzieci gromadziły już dużo wcześniej, z myślą o tym konkursiem-dodaje Anna Wideł.

Zmagania konkursowe odbywały się w trzech kategoriach wiekowych. W pierwszej i drugiej znalazły się prace dzieci z klas od 0 do 3 oraz 4-6 szkół podstawowych. Natomiast w trzeciej kategorii oceniane były szopki gimnazjalistów.

Ostatecznie jury wyłoniło laureatów w poszczególnych kategoriach. Pierwsze miejsca zajęli: Katarzyna Basta i Emilia Leśniak ze Szkoły Podstawowej nr 9, Julia Wańczyk ze Szkoły Podstawowej nr 3 oraz Karol Pierzchała z Gimnazjum nr 11.

Wszystkie nagrodzone i wyróznione szopki będzie można oglądać do końca stycznia w Galerii Marii Ritter przy Rynku 2 w Nowym Sączu.


Agata Wolak