- A
- A
- A
Straż Graniczna świętowała 25-lecie istnienia. Przywrócono Karpacki Oddział Straży Granicznej
Straż Graniczna świętowała w poniedziałek w Nowym Sączu 25-lecie istnienia. Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak wręczył funkcjonariuszom odznaczenia i nominacje. Przywrócono także zlikwidowany za rządów PO-PSL Karpacki Oddział SG. W liście do pograniczników prezydent Andrzej Duda napisał, że przez minione ćwierćwiecze funkcjonariusze SG doskonalili swoje umiejętności i zdobywali nowe doświadczenia oraz rozbudowali infrastrukturę logistyczną i pozyskiwali nowoczesny sprzęt. „Obecny, niezwykle rozbudowany zakres kompetencji tej formacji, a zarazem sprawność działania czyni straż graniczną jedną z ważniejszych instytucji odpowiedzialnych za ład i bezpieczeństwo naszej ojczyźnie” - ocenił prezydent.Prezydent wyraził szacunek, uznanie i wdzięczność wszystkim byłym i obecnym funkcjonariuszom straży granicznej. Minister Błaszczak oraz zastępca szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jarosław Brysiewicz wręczyli funkcjonariuszom odznaczenia i awanse.
Minister Błaszczak na mocy rozporządzenia przywrócił z dniem 16 maja br. funkcjonowanie Karpackiego Oddziału Straży Granicznej z siedzibą w Nowym Sączu. Oddział ten został zlikwidowany z początkiem 2014 r. i włączony w struktury Śląsko-Małopolskiego Oddziału SG z siedzibą w Raciborzu. „Straż graniczna musi być formacją, która strzeże bezpieczeństwa granic naszego kraju. Nasze granice są też granicami Unii Europejskiej. W sytuacji międzynarodowej, z jaką mamy dziś do czynienia, niezwykle ważne jest to, żeby na straży granicy polskiej, na straży granicy Unii Europejskiej stała profesjonalna dobrze wyposażona formacja, jaką niewątpliwie jest straż graniczna. Pamiętając o tym, co dzieje się w Europie, pamiętamy o kryzysie migracyjnym, w związku z tym odtworzenie Karpackiego Oddziału jest czymś niezbędnym” – mówił Błaszczak. Szefem przywróconego Karpackiego Oddziału SG został płk Stanisław Laciuga.
Komendant Główny SG Marek Łapiński przypomniał, że 16 maja 1991 r. Sejm uchwalił ustawę o straży granicznej. „Stało się to po wielu latach wyczekiwania na wolność, którą my Polacy jako pierwsi bloku socjalistycznym wywalczyliśmy. Skutkiem tego stała się konieczność modernizacji służb i dostaliśmy naszą ustawę, dostaliśmy nowe zadania, nowe kierunki. W 2007 roku weszliśmy do strefy Schengen i zaczęliśmy ochraniać zewnętrzną granicę Unii Europejskiej, ale tak naprawdę my tę zewnętrzną granicę Europy ochraniamy od zawsze" – mówił komendant główny.
Uroczystość na nowosądeckim rynku zakończyła się defiladą i pokazem musztry paradnej w wykonaniu funkcjonariusz SG i orkiestry reprezentacyjnej tej jednostki.
(PAP/ko)
Komentarze (0)
Najnowsze
-
07:31
Kraków wyróżniony za odnowienie fortu "Kościuszko"
-
06:35
Ekspresowa modernizacja toru żużlowego w Mościcach. To jednak nie wystarczy
-
06:18
Ciepły i słoneczny początek tygodnia w Krakowie
-
06:09
Groźny wypadek w Czchowie: jest ofiara śmiertelna, pięć osób poszkodowanych. Droga całkowicie zablokowana
-
21:05
Ghosting, gaslighting, lovebombing - nowe spojrzenie na zachowania w relacjach
-
18:38
To oni pomagali ofiarom wypadku w alei Róż. Teraz Kraków docenił tę pomoc
-
17:38
Bycza interwencja. Strażacy uratowali zwierzę, które wpadło do Dunajca
-
17:18
Izabela Marcisz: Dużo mnie to kosztowało, ale jestem zadowolona z tego, co mam
-
16:52
Plakaty wyborcze niszczone na potęgę. Tarnowska policja prowadzi już dziewięć śledztw
-
16:06
Jest szansa na drugą karetkę neonatologiczną w Małopolsce. NFZ ogłosił konkurs
-
15:19
Ruch Muzyczny na fali: Maciej Kucharski rozmawia z Markiem Szlezerem i Jakubem Puchalskim
-
15:06
„Chcemy być autorami własnej przyszłości”. Kampania profrekwencyjna dla młodych jest już w Krakowie
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze